Úvod Z DOMOVA Kočnerovi a Ruskovi NS potvrdil 19-ročný trest. Proces podľa exmajiteľa Markízy riadil...

Kočnerovi a Ruskovi NS potvrdil 19-ročný trest. Proces podľa exmajiteľa Markízy riadil Lipšic a ambasáda USA

Marián Kočner a Pavol Rusko na súde. (Foto: archív)

Najvyšší súd (NS) SR podnikateľovi Marianovi Kočnerovi a exmajiteľovi TV Markíza Pavlovi Ruskovi potvrdil nepodmienečný devätnásťročný trest odňatia slobody v známej kauze falšovania televíznych zmeniek.

Ten obom minulý rok uložil Špecializovaný trestný súd. Kočner musí navyše uhradiť peňažný trest 10.000 eur. Rozsudok je tak právoplatný a proti rozhodnutiu NS SR nie je prípustný nijaký ďalší riadny opravný prostriedok.

Kočner a Rusko v koordinácii s obvineným Štefanom Ághom, ktorého prípad bol vylúčený na samostatné konanie, mali podľa súdu vyhotoviť štyri sfalšované zmenky, pričom ich predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. V prípade ich vyplatenia, k čomu však neprišlo, by získali 69 miliónov eur.

„Senát Najvyššieho súdu v trestnej veci Mariána Kočnera a Pavla Ruska zamietol odvolania obžalovaných, ako aj prokurátora a poškodeného, čím potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu,“ uviedla vo vyhlásení pre médiá hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Ako dodala, senát odvolacieho súdu pod vedením jeho predsedníčky Aleny Šiškovej dospel k záveru, že bolo jednoznačne preukázané, že skutky sa stali a že ich spáchali obžalovaní.

Falšovanie zmeniek podľa nej preukázali znalecké posudky, výpovede svedkov a listinné dôkazy. Šišková okrem iného poukázala na posudok písmoznalkyne, podľa ktorého podpisy exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na zmenkách nevznikli v roku 2000, ako tvrdili obžalovaní, ale až po roku 2013.

Predsedníčka senátu tiež tvrdenie obžalovaných, že sporné zmenky vznikli v roku 2000 ako forma urovnania kauzy Gamatex, označila za nepresvedčivú a nehodnovernú. Dodala, že nik zo svedkov, pôsobiacich na vedúcich pozíciách v TV Markíza o ich existencii pätnásť rokov nič nevedel.

Podľa Šiškovej z dokazovania takisto vyplynulo, že zmenky, ktoré Rusko vystavil zrejme v období rokov 2013 až 2016, nemal nikdy v úmysle zaplatiť. Mali teda poslúžiť na odčerpanie financií z televízie Markíza, ktorú vlastní americký majiteľ.

Obhajca odsúdených Marek Para rozhodnutie NS nekomentoval a urobí tak až po vyhotovení jeho písomného znenia.“Podáme mimoriadny opravný prostriedok, dovolanie,“ povedal s dôvetkom, že priebeh procesu považuje za nespravodlivý.

„Ide o najväčšiu ekonomickú kauzu v dejinách slovenskej justície a kriminalistiky,“ povedal novinárom po rozhodnutí dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Tresty sú podľa neho zaslúžené a exemplárne.

Odsúdený Pavol Rusko ešte vo februári minulého roka označil proces označil za tendenčný. Z rokovanie súdu na protest odišiel, pretože podľa neho je všetko už vopred dohodnuté a riadené Danielom Lipšicom a americkou ambasádou.

Obhajca poškodenej TV Markíza Daniel Lipšic po vynesení rozsudku Najvyššieho súdu na sociálnej sieti napísal: “Spravodlivosť dnes vyhrala. Ale je to len začiatok. Je to dobrý boj, a nesmieme ho nikdy, nikdy vzdať”.

Daniel Lipšic. (Foto: archív)