Úvod ZO ZAHRANIČIA Kodaň nebude poskytovať konzulárnu pomoc dánskym džihádistom

Kodaň nebude poskytovať konzulárnu pomoc dánskym džihádistom

Foto: archív

Dánsko oznámilo, že má v pláne neposkytovať konzulárnu pomoc dánskym občanom, ktorí odišli do zahraničia bojovať za džihádistické skupiny, ako je Islamský štát (ISIS) v Sýrii či Iraku. Informovala o tom agentúra AFP. Oznámenie z Kodane prichádza niekoľko dní po tom, ako Turecko začalo posielať zahraničných džihádistov do krajín ich pôvodu, pričom deportovalo skupinu Európanov vrátane občanov Francúzska, Nemecka a Dánska.

Dánsky minister zahraničných vecí Jeppe Kofod vo svojom príspevku na sociálnej sieti uviedol, že ozbrojencom, ktorí odišli do Sýrie a Iraku, aby bojovali za ISIS, „absolútne nič nedlhujeme“. Dodal, že „preto teraz prijímame opatrenia proti prístupu zahraničných bojovníkov ku konzulárnej pomoci ministerstva zahraničných vecí a dánskych zastúpení v zahraničí.“

Dánsko by podľa ministrovho názoru „nemalo byť nútené pomáhať ľuďom, ktorí sa k nám obrátili chrbtom, predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Dánska a bojujú proti všetkému, čo my bránime.“

Podľa dánskej tlačovej agentúry Ritzau sa spomínaná konzulárna pomoc zvyčajne skladá z návštev väzníc a kontaktov s miestnymi orgánmi o podmienkach zadržania. Po nedávnej ofenzíve tureckej armády na severe Sýrie, ktorá prinútila mnohých bojovníkov ISIS z tejto oblasti utiecť, vláda v Kodani vyhlásila, že džihádistických bojovníkov s dvojakým občianstvom zbaví dánskeho občianstva.

Chce im týmto spôsobom zabrániť v návrate do Dánska. Dánska vláda ešte v septembri uviedla, že podľa jej odhadov z Dánska do oblastí bojov na Blízkom východe odcestovalo 36 radikálnych islamistov, dodala AFP.