Úvod Zaujímavé Kolapsov z horúčav pribúda

Kolapsov z horúčav pribúda

Foto: archív

Kolapsov z extrémneho tepla na Slovensku pribúda. Za posledné dni u nás skolabovalo takmer dvesto ľudí. Najviac výjazdov záchranári v stredu zaznamenali v Banskobystrickom kraji a najmenej v Trenčianskom kraji. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová, častejšie kolabujú ženy, ako muži.

Krčová zároveň pripomenula, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus. Platí však, že najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti. „Opätovne preto apelujeme na verejnosť, aby počas horúcich dní dbala na prevenciu. Počas obedňajších hodín, čiže od 11:00 h do 15:00 h je vhodnejšie zdržiavať sa v interiéri a nevystavovať sa slnečným lúčom. Ak sa nemôžeme vyhnúť pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

K dôležitým zásadám počas horúcich dní patrí dostatočný pitný režim, najmä v prípade seniorov, ktorí majú otupený pocit smädu a zabúdajú piť. Pre všetky vekové kategórie platí, že tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy.

Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ dodala s tým, že ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.