Úvod Z DOMOVA Kolíková: Ficove tvrdenia o ovplyvňovaní sudcov sú nebezpečné

Kolíková: Ficove tvrdenia o ovplyvňovaní sudcov sú nebezpečné

Mária Kolíková. (Foto: archív)

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková považuje tvrdenia šéfa Smeru-SD Roberta Fica o ovplyvňovaní sudcov za nebezpečné nielen pre justíciu, ale aj pre právny štát. “Fico hrubo znevažuje, bez konkrétnych faktov, všetkých predstaviteľov justície, osobitne Špecializovaný trestný súd,“ podotkla ministerka.

Považuje to za súčasť stratégie, aby sa dotknutí sudcovia právne bránili. Tým by sa podľa nej vytvoril priestor na to, aby boli títo sudcovia odmietaní pre svoju zaujatosť. Mohol by sa tým podľa jej slov skomplikovať akýkoľvek súdny proces.

Podľa nej by sa tak sťažilo vyšetrovanie korupčných trestných činov „prepojených aj na politických predstaviteľov či nominantov spomínanej strany“. Kolíková je „hlboko presvedčená“, že justícia tieto útoky zvládne a nenechá sa vyprovokovať.

Smer-SD vyhlásil, že policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) si mali vybavovať konkrétnych sudcov na rozhodovanie v kauzách. Fico poukázal na to, že jedným zo „spolupracujúcich“ sudcov má byť predseda ŠTS Ján Hrubala. Ten zaujatosť odmietol.

Šéf Smeru-SD argumentoval prepisom ďalších komunikácií, ktoré majú prepojenie a manipuláciu dokazovať. Citoval z materiálov, ktoré podľa neho opätovne usvedčujú z protiprávnosti konania obvinených vyšetrovateľov NAKA prokurátorov ÚŠP a zaujatosti sudcov ŠTS či sudcu NS SR Juraja Klimenta.