Úvod Z DOMOVA Kolíková: Navrhované referendové otázky považujem za ústavne problematické

Kolíková: Navrhované referendové otázky považujem za ústavne problematické

Mária Kolíková. (Foto: archív)

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková považuje navrhované referendové otázky o páde vlády a zmene Ústavy Slovenskej republiky z dielne opozičného Smeru-SD za ústavne problematické.

„Otázky považujem za ústavne problematické. Predseda Smeru-SD Robert Fico to ako právnik určite veľmi dobre vie. Urobil veľkú aktivitu s ľuďmi. Teraz to bude mať na stole pani prezidentka. Postavil ju pred ťažkú politickú otázku,“ povedala novinárom.

Ako dodala, rozumie úvahám o legislatívnom zakotvení možnosti predčasných volieb. „Je dobré, aby sme k tomu mali dobrú ústavnoprávnu úpravu. Je dobré, aby sa to robilo nie pod politickými pojmami-dojmami,“ dodala.

Predstavitelia opozičného Smeru-SD a členovia petičného výboru odovzdali v Prezidentskom paláci 406.039 podpisov za vyhlásenie ľudového hlasovania o páde vlády a zmene Ústavy SR. Opozícia by chcela prostredníctvom plebiscitu dosiahnuť predčasné voľby.

Referendum by podľa organizátorov malo obsahovať dve otázky. Občania by mali odpovedať na to, či súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu. V druhej otázke by sa ich pýtali na to, či súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR, a to zmenou ústavy.