Úvod Z DOMOVA Kolíková pri podávaní demisie: Po rekonštrukcii vlády som opäť pripravená vrátiť sa...

Kolíková pri podávaní demisie: Po rekonštrukcii vlády som opäť pripravená vrátiť sa na post ministerky

Mária Kolíková. (Foto: archív)

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková končí na svojej pozícii a podáva demisiu. Na mediálnom brífingu o tom informovala predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. „Z vlády odchádza ministerka, na ktorej prácu sme veľmi hrdí. Je to jej osobné rozhodnutie,“ povedala Remišová.

Strana naďalej trvá na zotrvaní v štvorkoalícii a na personálnej výmene premiéra Igora Matoviča. Netrvá však na tom, aby z vlády odišiel úplne. Ak sa koaličná kríza nevyrieši do začiatku ďalšieho týždňa, demisiou hrozí aj Remišová.

Kolíková povedala, že je stále presvedčená, že súčasná koalícia má stále šancu byť vládou zmeny. V prípade dohody koaličných strán je pripravená sa na post ministerky spravodlivosti vrátiť.

„Podmienky premiéra sú splnené a som presvedčená, že k rekonštrukcii vlády môže prísť,“ dodala Kolíková. Očakáva, že po demisii podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka a jej, by mal abdikovať aj premiér Matovič.

Šéfka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská doplnila, že strana mieni Kolíkovú podporovať v opätovnej nominácii na ministerku spravodlivosti, ak príde k rekonštrukcii vlády. Za ľudí podľa nej naďalej dúfa v zachovanie štvorkoalície.

Na otázku o možnom presune Matoviča na nový post vicepremiéra pre boj s korupciou reagovala Remišová tým, že by záležalo na kompetenciách a náplni práce v tejto pozícii. Považuje za predčasné o tom teraz diskutovať. Kolíková dodala, že za legitímnu považuje aj otázku, koľko členov by následne mal kabinet.

„Lebo to znamená aj iný pomer síl v rámci hlasovania vo vláde,“ ozrejmila. Presun Matoviča na inú pozíciu v exekutíve podľa nej „nie je v nesúlade“ s požiadavkou Za ľudí na personálnu výmenu na poste predsedu vlády.

V prípade, že sa koalícia nedokáže dohodnúť, je na demisiu pripravená aj predsedníčka strany Za ľudí a zároveň ministerka informatizácie Veronika Remišová. „Ak budem vidieť, že rokovania nikam nevedú, oznámim svoje rozhodnutie tak, ako Mária Kolíková,“ vyhlásila Remišová.

Remišová naznačila, že rozhodnutie v tomto smere chce prijať v pondelok 29. marca. Chce, aby sa kríza vyriešila ešte pred pokračovaním aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR. “ Neberte to ako ultimáta, ale ako úprimnú snahu, aby sa vládna kríza vyriešila,“ povedala.