Úvod Z DOMOVA Kolíkovej neprešla reforma súdnej mapy, Blanár ju vyzval na demisiu

Kolíkovej neprešla reforma súdnej mapy, Blanár ju vyzval na demisiu

Mária Kolíková. (Foto: archív)

Na rokovaní pléna Národnej rady SR neprešiel ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej do druhého čítania návrh reformy súdnej mapy, ktorá patrí medzi jej hlavnú politickú agendu. Vládny návrh zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov predpokladá zrušenie štyroch okresných súdov.

Hovorí aj o geografickom zväčšení obvodov okresných súdov a z niektorých sídelných súdov sa majú stať pracoviská. Kolíková navrhovala, aby ich sídlom boli po novom Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod.

Predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár počas rozpravy o zákone upozornil, že sudcovia nechcú rušenie súdov. Hlasovanie bolo tesné a chýbal jeden hlas na posunutie zákona do druhého čítania.

Podľa šéfky rezortu má však návrh ešte šancu. Ako vyhlásila, urobí všetko pre to, keďže súčasťou reformy mali byť aj niektoré zo záväzných míľnikov pre plán obnovy. Kolíková chce dostať koaličných partnerov „späť na palubu“, aby reformu dotiahli dokonca.

Naznačila, že existuje možnosť úprav pozmeňujúcim návrhom, keďže jeden zo štvorice návrhov tvoriacich reformu v pléne prešiel. Priznala, že termíny z plánu obnovy sú ohrozené a ak sa ich podarí splniť, bude to „na knap“. Červenou čiarou bude podľa nej apríl.

Ministerka nerozumie najmä postoju strany Za ľudí a jej poslancov. Tvrdí, že doteraz jej nepovedali svoje výhrady k zriadeniu mestských súdov v Bratislave a Košiciach. „Neviem, nerozumiem. Na všetky stretnutia som prišla, dodnes som nevedela, že reformu justície strana Za ľudí nepodporí,“ poznamenala.

Považuje to za sklamanie, keďže sa podieľala aj na tvorbe programu strany Za ľudí a hoci po svojom odchode od nich do SaS ľudsky chápe náročnosť spolupráce, politicky ich postoju nerozumie.

Silnú podporu cítila Kolíková od SaS a OĽaNO. „Koalícia, ktorá mala ambíciu urobiť reformu justície, aby spravodlivosť bola dostupná pre každého, dnes ukázala v priamom svetle, že táto ambícia je planá. Úprimná je len od dvoch strán – SaS a OĽaNO,“ povedala Kolíková.

Poslanec a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga považuje za sporné dať 140 sudcov pod jednu strechu a zvoliť im jedno vedenie. Poukázal na nedostatky manažovania veľkých celkov sudcov, vidí v tom väčší problém než v špecializácii.

Námietky má aj proti prerozdeleniu financií z plánu obnovy na budovy v dvoch mestách. „Vytvárame obvody, ktoré majú rádovo približne 100.000 obyvateľov, tu by vznikol mega súd s počtom obyvateľov vyše 600.000, nehovoriac o počte spoločností,“ dodal.

Ako ďalej uviedol, výhrady tlmočil v koalícii a míľniky podporil. Koaličných kolegov podľa vlastných slov vopred informoval, že sa zdrží. V druhom čítaní pri zákone o reorganizácii okresných súdov vidí priestor rokovať aj o súdoch v Bratislave a Košiciach.

V súvislosti s hlasovaním vyzval opozičný podpredseda NR SR Juraj Blanár ministerku, aby podala demisiu. Dôvodom je podľa neho to, že nemá dôveru tejto koalície. Dodal, že za rok a pol nedokázala presvedčiť ani len koalíciu a vyvolala nedôveru i medzi jednotlivými súdmi a ich zamestnancami.

Sulík dôvod na odchod Kolíkovej z pozície ministerky nevidí. Myslí si, že pre reformy robí maximum, a skôr ho mrzí postoj vicepremiérky Veroniky Remišovej a šéfky strany Za ľudí, ktorej poslanci nepodporili niektoré návrhy zo súdnej mapy. „Mária Kolíková odstupovať nebude. Pokiaľ bude mať silu, bude pokračovať, čomu som veľmi rád. Všetci z SaS za ňou stojíme,“ povedal.