Úvod Z DOMOVA Kollár: Kolúzna väzba sa dnes nadužíva, za vlády Smeru to tak nebolo

Kollár: Kolúzna väzba sa dnes nadužíva, za vlády Smeru to tak nebolo

Predseda parlamentu Boris Kollár s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. (Foto: archív)

Inštitút kolúznej väzby sa v súčasnosti „nadužíva“, za vlády Smeru-SD to tak nebolo. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas diskusie k návrhu novely Trestného poriadku, ktorý predložila poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová. Poslanci o návrhu rokovali v závere siedmeho rokovacieho dňa 28. schôdze NR SR.

Kollár zároveň vytkol Smeru, že za jeho vlády sa podmienky kolúznej väzby nezmiernili. „Vyčítam možno strane Smer, že keď vládli, mali možnosť to opraviť, neurobili to. Ale radšej neskôr ako nikdy. Musím však rovnako povedať, že za vlády Smeru sa kolúzna väzba ‘nenadužívala’, ale dnes sa ‘nadužíva’,“ pripomenul predseda parlamentu.

Kollár podľa svojich slov prišiel za ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou už na jeseň, žiadal úpravu prísnych trestov. Tvrdí, že ľudia sú v kolúznej väzbe týraní. „Pre mňa je úplne šokujúce, kam sme sa až dostali,“ vyhlásil.

Poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik s Kollárom súhlasí, no reagoval, že návrh Hajšelovej nerieši problémy, ktoré pomenoval. Osoby v kolúznej väzbe sú zatiaľ nevinné, preto by podľa neho mali mať najlepšie možné prostredie. Tieto problémy a „excesy“ má podľa Baránika riešiť prokuratúra, pretože tá dohliada na výkon väzby.

Poslankyňa za OĽaNO Katarína Hatráková upozornila počas diskusie na problémy ľudí v kolúznej väzbe z hľadiska psychológie, upozornila napríklad na problém deprivácie spánku. Pripomenula tiež, že osoby vo väzbe sú zatiaľ nevinné a ťarchu každého dňa vo väzbe nesú ťažšie ako osoby vo výkone trestu.

Podmienky držania vo väzbe by mali byť podľa Hatrákovej dôstojné. Hajšelovej sa za návrh legislatívy poďakovala. Tá odmietla, že by svoj návrh predložila v súvislosti s „jednou“ osobou či exponovanými osobami. Dodala, že tento problém sa týka tisícov ľudí.

V diskusii však poslanci spomínali prípad zosnulého exprezidenta Policajného zboru Milana Lučanského, ako aj exšéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Niekoľkí poslanci vyjadrili v pléne podporu manželke Vladimíra Pčolinského, poslankyni za Sme rodiny Andrei Pčolinskej.