Úvod ZO ZAHRANIČIA Kollár na stretnutí s Babišom: Po koronakríze treba podporiť cestovný ruch

Kollár na stretnutí s Babišom: Po koronakríze treba podporiť cestovný ruch

Andrej Babiš a Boris Kollár. (Foto: archív)

Predsedovia vlád jednotlivých krajín by v ekonomicky ťažkých časoch mali byť pragmatickí, nemali by to byť len ideoví vodcovia. Aj v súvislosti s koronakrízou to predseda Národnej rady SR Boris Kollár vyhlásil v Prahe po stretnutí s českým premiérom Andrejom Babišom.

„V týchto ekonomicky ťažkých časoch je veľmi dôležité, aby premiéri neboli ideoví vodcovia, ale aby to boli pragmatickí ľudia, ktorí naozaj vedia vyviesť krajiny z ekonomickej krízy,“ skonštatoval Kollár s tým, že za pragmatického lídra považuje aj Babiša.

V súvislosti s dôsledkami koronakrízy zdôraznil potrebu podporiť cestovný ruch. Poznamenal, že aj o tom rokovali s premiérom Babišom. Česko označil za bratskú krajinu pre Slovensko, pričom Slovákov a Čechov nerozdeľuje výrazná jazyková bariéra.

Doplnil, že o podobných otázkach diskutoval aj s českým prezidentom Milošom Zemanom. Podľa Kollárových slov už Zeman dostal pozvanie na oficiálnu návštevu na Slovensko a ráta s ňou.

Kollár následne navštívil Pamätník hrdinov heydrichiády, kde si uctil pamiatku Jozefa Gabčíka, Jana Kubiša a ďalších, ktorí sa podieľali na operácii Antropoid a atentáte na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Stretol sa tiež so Slovákmi žijúcimi v Českej republike a navštívil hrob Karla Gotta.

Súčasťou delegácie bol aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. Počas dňa v Prahe položil veniec na hrob Václava Havla. Zdôraznil, že Havel patrí medzi ľudí, ktorí majú obrovskú zásluhu na páde komunistického režimu.

„Aj v 21. storočí musíme byť veľmi ostražití, aby sme chránili slobodu a demokraciu. Havel je toho príkladom, nemohol som obísť jeho hrob,“ povedal Šeliga a podčiarkol význam odkazu Havla pre súčasnú generáciu.