Úvod Z DOMOVA Kollár navrhuje umožniť konanie referenda zmenou ústavy v parlamente

Kollár navrhuje umožniť konanie referenda zmenou ústavy v parlamente

Foto: archív

Predseda NR SR a vládneho hnutia Sme rodina Boris Kollár vo videu zverejnenom na socálnej sieti uviedol, že v dôsledku rozhodnutia Ústavného súdu v otázke referenda o skrátení volebného obdobia nebude naplnená vôľa občanov.

„Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu, ale ako občan som nahnevaný. Ak sa raz podpíše pod referendum 600.000 ľudí, tak sa má uskutočniť,“ povedal. Ako dodal, jedinou možnosťou, ako docieliť konanie referenda, je prijať zmenu v Ústave SR, pričom príslušný návrh chce Sme rodina predložiť v čo najskoršom termíne.

Podľa Kollára, ak by Ústavnoprávny výbor NR SR vyhodnotil daný návrh ako návrh v tej istej veci, návrh zákona bude predložený koncom roka 2021,“ ozrejmila hovorkyňa. Doplnil, že „v septembri, v októbri, možno v novembri, by toto referendum mohlo byť”. Kollár tiež ubezpečil, že urobí všetko pre to, aby ľudí nesklamal.

Premiér Eduard Heger na Kollárov zámer reagoval tým, že o jeho návrhu na zmenu v ústave bude musieť rokovať koaličná rada. Podporu prípadnej zmene ústavy avizuje aj opozičná ĽSNS. Poslanec NR SR Martin Beluský skonštatoval, že strana opakovane predkladá návrhy na zmenu ústavy, aby bolo referendum vykonateľné.

„Takéto návrhy budeme opakovať, až kým parlament neprijme zákon, ktorým sa to zabezpečí. Taktiež podporíme každú iniciatívu zo strany opozície alebo koalície, ktorá pomôže dostať Slovensko na úroveň vyspelých demokratických krajín aj v oblasti priamej demokracie,“ dodal.

Prezidentka uviedla, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, keby NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie. Označila to za jedno z možných riešení po rozhodnutí Ústavného súdu SR, podľa ktorého je navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR protiústavná.