Úvod Z DOMOVA Kollár započal rokovania s predsedami strán, podľa Fica sú predčasné voľby najlepším...

Kollár započal rokovania s predsedami strán, podľa Fica sú predčasné voľby najlepším riešením

Boris Kollár. (Foto: archív)

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár potvrdil prebiehajúce rokovania s predstaviteľmi strán k riešeniu situácie po páde vlády. Po stretnutí s predsedom Hlasu-SD Petrom Pellegrinim a schôdzkou s lídrom Smeru-SD Robertom Ficom avizoval ešte stretnutie s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom a predsedom SaS Richardom Sulíkom.

„Musím zozbierať argumenty všetkých strán,“ uviedol Kollár v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Robert Fico sa v diskusii zasadzoval za čo najrýchlejšiu dohodu o predčasných voľbách. „Situáciu by výrazne upokojilo, ak by sme čo najrýchlejšie oznámili, že sme sa dohodli na zmene ústavy a konaní predčasných volieb,“ upozornil.

Priznal však, že tomuto ideálnemu scenáru neverí. „Nepredpokladám, že nasledujúci týždeň bude v parlamentne politicky adventný,“ upozornil. Ak sa dohoda na voľbách nezrodí, realitou bude podľa Kollára úradnícky kabinet menovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou, takýmto scenárom však nie je nadšený.

Šéf Sme rodina registruje aj úvahy o rekonštrukcii vlády, definitívne sa k nim však chce vyjadriť až po stretnutí s predstaviteľmi OĽaNO a SaS. Aj šéf Smeru si myslí, že úradnícka vláda nie je dobré riešenie, obáva sa zloženia tohto kabinetu menovaného prezidentkou. Preto je podľa neho potrebné využiť tie nástroje, ktoré sú k dispozícii, aby sa konali predčasné voľby.

Poukázal tiež na to, že ak by sa v parlamente nezrodila dohoda o predčasných voľbách, respektíve sa odohrávali politické hry o rekonštrukcii vlády, ľudia by sa mali zúčastniť januárového referenda. „Referendum môže byť napokon jediným východiskom z tejto krízy,“ zdôraznil.

Zopakoval pripravenosť svojej strany podporiť rozpočet v prípade schválenia zmeny ústavy a dohody na predčasných voľbách s podmienkou, že návrh prejde úpravami, napríklad presunutím niektorých zdrojov do sociálnej oblasti, zdravotníctva a školstva a bude sa tiež pamätať na kompenzácie zvýšených výdavkov samospráv. Kollár zdôraznil, že schválenie rozpočtu je preňho prioritou.