Úvod Z DOMOVA Kollár: Zatváranie hraníc by mala byť úplne posledná možnosť

Kollár: Zatváranie hraníc by mala byť úplne posledná možnosť

Foto: archív

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár, predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček a predseda rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka sa zhodli, že by nebolo vhodné zatvárať hranice medzi Českom, Slovenskom a Rakúskom. Uviedli to na spoločnom stretnutí Slavkovského formátu na zámku v rakúskom Grafeneggu.

Kollár uviedol, že krajiny zavádzali v podobnom čase rovnaké opatrenia zamerané na boj s novým koronavírusom. „Nemali by sme sa báť. Navzájom sme sa ubezpečili, že zatváranie hraníc by mala byť tá úplne posledná vec, ktorú spravíme,“ vyhlásil Kollár.

Dodal, že na neformálnom stretnutí vlády SR jej členovia zhodli na tom, že pendleri budú mať ľahké cestovanie. „Určite sme pripravení opatrovateľky púšťať do Rakúska neobmedzene,“ komentoval s tým, že o tom ubezpečil najmä rakúskeho partnera.

Predseda slovenského parlamentu tiež uviedol, že ambíciou krajín je ponechať ekonomiky otvorené. Myslí si, že hoci bude druhá vlna pandémie nového koronavírusu silnejšia, niet sa čoho obávať.

Význam vidí v dôkladnom dodržiavaní zavedených pravidiel zameraných na boj s ochorením COVID-19. „Hygienici musia konať, ale nesmieme zatvárať ekonomiku, a to sme si všetci traja potvrdili. Hranice medzi sebou musíme mať otvorené, aby ekonomika mohla pulzovať,“ povedal. Slovensko je podľa jeho slov na boj s novým koronavírusom pripravené, nesmie podľahnúť strachu.