Úvod Z DOMOVA Komisia zriadená Kolíkovou prišla k záveru, že príčinou smrti Lučanského bola samovražda

Komisia zriadená Kolíkovou prišla k záveru, že príčinou smrti Lučanského bola samovražda

Foto: archív

Príčinou smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského bola samovražda. Po prijatí záverečnej správy kontrolnej komisie k tomuto prípadu to vyhlásil jej predseda Tomáš Čitbaj z Kancelárie Verejnej ochrankyne práv SR.

„Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali informáciu medializovanú ministerkou spravodlivosti a bývalým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ktorá hovorila o tom, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, a teda pokus o samovraždu,“ povedal Čitbaj.

Komisia vychádzala z podkladov, ktoré jej poskytol ZVJS. Prístup mala aj k videozáznamom a k výstupom z elektronického monitoringu ciel. Údajne vypočula všetkých príslušníkov zboru, ktorí boli v oboch ústavoch v kontakte s Milanom Lučanským, ako aj zdravotný personál. Nemala však prístup k zdravotnej dokumentácii a k informáciám z trestných spisov.

„Nezistili sme okolnosti, ktoré by poukazovali na to, že by poranenie pravého oka vzniklo konaním inej osoby,“ povedal súdny lekár Norbert Moravanský k zraneniu Lučanského, ku ktorému prišlo z 8. na 9. decembra 2020 vo väzobnej cele.

Za prijatie správy hlasovalo 14 členov. Proti bol poslanec Marian Kotleba a Denisa Saková, nehlasoval Marián Saloň. Kontrolná komisia, ktorú zriadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, mala takmer 20 členov. Okrem politikov boli jej súčasťou aj experti. Policajný exprezident zomrel 30. decembra 2020.