Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že bude nevyhnutné obnoviť pamätník sovietskeho maršala Ivana Koneva v Prahe, a to na základe záväzkov z česko-ruskej zmluvy z roku 1993. V televízii RBK označil za „detinské“ české vysvetlenie, že o odstránenie Konevovej sochy rozhodol na miestnej úrovni „akýsi starosta“.
„Myslím, že je to detinské vysvetlenie, pretože povinnosť zabezpečiť zachovanie tejto pamiatky ležala na pleciach českého štátu. Navyše sme vedeli a česká strana nám potvrdila, že pamätník bol v záznamoch českého ministerstva obrany. A zrazu, keď ho odstránili, nám hovoria: ‘Viete, nebol v našom vlastníctve, bol vo vlastníctve u starostu Prahy 6’, “ povedal Lavrov .
To, čo sa stalo, je podľa ruského ministra „neprijateľné“. Českí diplomati podľa neho v nasledujúcich rokovaniach budú musieť „veľmi vážne vysvetliť, ako sa chystajú situáciu napraviť“, pretože záväzky stále platia a pomník musí byť obnovený. Česko nedávno požiadalo Rusko o rokovania podľa vzájomnej zmluvy o spolupráci, aby si obe krajiny okrem iného objasnili aj spor o Konevovu sochu.
České ministerstvo zahraničia už začiatkom apríla uviedlo, že jej odstránenie v Prahe 6 neporušuje nijakú z česko-ruských zmlúv. Minister zahraničia Tomáš Petříček koncom apríla Hospodárskym novinám povedal, že Česko je pripravené rokovať o presune pomníka do Ruska.
Socha vojvodcu, ktorý sa podieľal na oslobodení krajiny od nacistov, a okrem iného oslobodil aj koncentračný tábor Osvienčim v Poľsku, stála v Prahe od roku 1980. Praha 6 nechala sochu, ktorá bola opakovane cieľom vandalských útokov, vlani v lete zakryť plachtou a začiatkom apríla odstrániť.
Ruská diplomacia proti tomu protestovala a ruské orgány začali v tejto súvislosti trestné stíhanie niektorých pražských politikov, čo však české ministerstvo zahraničia označilo za neprípustné.
Česko-ruské vzťahy sú v poslednej dobe napäté aj pre ďalšie kroky pražských radníc. Ruské protesty vyvolalo zriadenie pamätníka v pražských Řeporyjích profašistickým vlasovovcom, ktorí sa na konci 2. svetovej vojny pridali k pražskému povstaniu.
Nevôľu vzbudilo aj rozhodnutie pražského magistrátu pomenovať námestie, kde sídli ruská ambasáda, po zavraždenom ruskom opozičným politikovi Boris Nemcov. Traja pražskí komunálni politici nedávno dostali policajnú ochranu.
Médiá v tejto súvislosti informovali o údajnom o pracovníkovi ruských tajných služieb, ktorý mal do Prahy pricestovať s jedom ricín. Ruský minister Lavrov to dôrazne odmietol ako výmysel.