Úvod Spoločnosť Konferenciou a výstavou si pripomenieme 20. výročie letu prvého Slováka do vesmíru

Konferenciou a výstavou si pripomenieme 20. výročie letu prvého Slováka do vesmíru

Ivan Bella. (Foto: archív)

Prediskutovať aktuálny stav a možnosti ďalšej participácie Slovenskej republiky v európskych kozmických projektoch bude cieľom konferencie ”20 rokov po – možnosti zapojenia sa SR do projektov ESA“ 20. februára v Bratislave.

Podujatie sa uskutoční pri príležitosti 20. výročia letu prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru a realizácie misie Štefánik na palube orbitálneho komplexu Mir. TASR o tom informoval letec-kozmonaut Ivan Bella.

„Dvadsiate výročie letu prvého občana samostatnej Slovenskej republiky do vesmíru je ideálny čas nielen na stretnutie sa za účelom pripomenúť si to, čo sa pred 20 rokmi udialo, ale aj zbilancovať, kam sme sa za to obdobie posunuli,” uviedol Bella.

Rovnako je podľa neho potrebné vyhodnotiť, kde sa Slovenská republika v oblasti výskumu a mierového využívania vesmíru nachádza v súčasnosti a načrtnúť, kam a v akých časových horizontoch by sa v tejto oblasti chcela dostať.

Organizátor konferencie Slovenský letecký zväz podľa svojho prezidenta Jozefa Takácsa pripravuje k výročiu aj panelovú výstavu, ktorá zmapuje genézu misie Štefánik. „Okrem už známych faktov a informácií priblíži aj menej známe momenty a udalosti späté s týmto projektom,“ dodal.

Ivan Bella je prvým slovenským kozmonautom a celkovo 385. človekom, ktorý letel do vesmíru. (Foto: Pavel Kapusta)

Na konferencii sa podľa organizátorov zúčastnia hostia z desiatich európskych krajín, vrátane 15 kozmonautov, z ktorých mnohí aj osobne prispeli k úspechu misie. Aktuálnej problematike sa budú venovať relevantní predstavitelia akademickej obce, odbornej verejnosti z príslušných štátnych a neštátnych inštitúcií, organizácií a združení.

Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella bol súčasťou trojčlennej posádky kozmickej lode Sojuz TM-29, ktorá odštartovala 20. februára 1999 z kozmodromu Bajkonur. Vo vesmíre prežil počas 125 obehov Zeme celkovo sedem dní 21 hodín 56 minút 19 sekúnd. Záštitu nad konferenciou prevzali prezident SR Andrej Kiska, predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister obrany SR Peter Gajdoš.