Úvod ZO ZAHRANIČIA Koniec kolektívnej imunity: Británia zatvára školy, obchody, rušia sa akcie, obmedzil sa...

Koniec kolektívnej imunity: Británia zatvára školy, obchody, rušia sa akcie, obmedzil sa pohyb osôb

Boris Johnson. (Foto: archív)

Britský premiér Boris Johnson oznámil v televínom prejave k občanom Spojeného kráľovstva zavedenie opatrení proti šíreniu nákazy koronavírusom. Pandémiu  ochorenia COVID-19 označil za najväčšiu hrozbu, akej jeho krajina čelila za uplynulé desiatky rokov. Odkázal ľuďom zostať doma, a oznámil, že nebudú zatvorené iba školy, ale aj väčšina obchodov s výnimkou potravinových.

Opatrenia zahŕňajú aj výrazné obmedzenie pohybu ľudí. Občania Veľkej Británie môžu podľa nového nariadenia – platného od noci na utorok – opustiť svoje domovy iba vo výnimočných prípadoch. Medzi ne patrí nákupy potravín, cesta do práce, k lekárovi alebo raz denne na vonkajšie športové cvičenie. Na verejnosti bude povolené pohybovať sa maximálne v dvojiciach, s výnimkou ľudí, ktorí spolu žijú v domácnosti.

Krajina ruší všetky spoločenské akcie vrátane svadieb a krstov. Opatrenia sa nevzťahujú na pohreby. Zatvorené zostanú knižnice, ihriská, vonkajšie posilňovne či modlitebne. “Nijaký premiér nechce nariaďovať opatrenia ako sú tieto,“ povedal Johnson v prejave. „Viem, že to ovplyvní ľudské životy, ich prácu a obchod. A práve preto sme zaviedli veľké a bezprecedentné programy na podporu tak pracovníkov, ako aj podnikov.“

Briti boli tiež varovaní, aby sa nestretávali s priateľmi ani príbuznými, s ktorými nežijú. V prípade porušenia tohto nariadenia hrozí občanom pokuta. Johnson zdôraznil, že sa späť do služby vracia 7500 zdravotníkov. Británia zvyšuje zásoby zdravotníckych pomôcok, zrýchľuje hľadanie možného lieku a vývoja vakcíny a nakupuje milióny testovacích sád.

Obmedzenie sa budú stále prehodnocovať. Mali by platiť nasledujúce tri týždne, potom podľa Johnsona môže prísť k ich revízii a možnému zmierneniu. Vláda Veľkej Británie pritom ešte pred niekoľkými dňami presadzovala stratégiu tzv. kolektívnej imunity.

Zatiaľ čo v Taliansku alebo Španielsku boli prijímané tvrdé opatrenia, Spojené kráľovstvo ľudí nabádalo predovšetkým k osobnej zodpovednosti. Výzvy navyše smerovali skôr k ľuďom s respiračnými problémami, ako k širokej verejnosti.

Prístup britskej vlády sa preto stal terčom kritiky niektorých odborníkov a politikov. Napríklad bývalý minister zdravotníctva Jeremy Hunt označil postup Johnsonovho kabinetu za „prekvapivý a znepokojujúci“. V posledných dňoch však už vláda začala zavádzať prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Nariadila okrem iného uzatvoriť puby, kluby, posilňovne a ďalšie športové centrá.

V krajine sa tiež znížil počet pravidelných vlakových spojov. V Británii je podľa serveru worldometers.info v súčasnosti vyše 6600 potvrdených prípadov nakazenia novým typom koronavírusu, na chorobu COVID-19 už zomrelo 335 ľudí.

Foto: archív