Úvod ZO ZAHRANIČIA Koniec lacných leteniek? Brusel chce uvaliť dane na letecké palivo

Koniec lacných leteniek? Brusel chce uvaliť dane na letecké palivo

Foto: Pavel Kapusta

Francúzska europoslankyňa a zároveň predsedníčka europarlamentného výboru pre dopravu a turizmus Karima Delli, ktorá v Bruseli zastupuje francúzsku stranu zelených, chce presadiť viacero ekologických riešení v doprave. Informoval o tom portál euractiv.sk.

Okrem postupného vyradenia naftových a spaľovacích motorov, ktoré by nahradili autá na elektrický pohon, vyzýva k ochote vo väčšej miere využívať vodíkový pohon najmä vo veľkoobjemnej doprave (teda vo vlakoch, lietadlách, lodiach či kamiónoch).

Delli najnovšie informovala, že sa bude snažiť zaviesť daň pre letecké palivo – kerozín. Dôvodom je, že práve letecká doprava vypúšťa do atmosféry značný objem škodlivín. Zároveň je presvedčená, že opatrenie by výrazne pomohlo v boji proti klimatickým zmenám. Europoslankyňa sa odvoláva na štúdiu Európskej komisie, ktorá rátala so zaťažením fosílneho paliva na úrovni 33 centov na liter.

Prišla k záverom, že zavedením dane na kerozín, by do spoločnej kasy pribudlo až 27 miliárd eur ročne. Získané finančné zdroje by sa následne investovali do alternatívnej dopravy. Najmä do obnovy a budovania železničných koridorov, špeciálne do nočných vlakov, či rozvoja verejnej hromadnej dopravy v mestách.

„Doprava ako taká predstavuje 30 percent emisií skleníkových plynov. Je jediným sektorom, ktorý zaznamenal od roku 1990 nárast emisií. Doprava musí tiež priložiť ruku k boju za klímu. Pre zvrátenie teplotnej krivky spolu s klimatickou zmenou máme už len desať rokov. Treba využiť všetky nástroje,“ zdôraznila Karima opodstatnenie progresívneho plánu.