Úvod Spoločnosť Koniec rodovej diskriminácie? Ženy budú močiť postojačky

Koniec rodovej diskriminácie? Ženy budú močiť postojačky

Foto: archív

Podľa novej „záchodovej koncepcie“ v Berlíne je pisoár na WC neprijateľný a nespravodlivý, pretože páni môžu močiť postojačky a dámy nie. Senát pre ženy namiesto neho žiada v rámci rovnosti pohlaví urinál, umožňujúci močiť postojačky aj nežnému pohlaviu.

Senátorka pre životné prostredie Regine Güntherová spolu s firmou Zebralog a technickou univerzitou spísala 97-stranovú záchodovú koncepciu Berlína. Na 30. strane sa nachádza kapitola o rodovej rovnosti žien a mužov. Možno si tu prečítať, že „z hľadiska rovnosti pohlaví sú pisoáre neprijateľné“.

Foto: archív
Foto: archív

Verejné toalety musia byť v budúcnosti vždy „rodovo neutrálne jednotlivé kabíny“ s misou, nazývanou urinál, pre dámy aj pánov. Odborníci v senáte si uvedomujú, že je dôležité ponúknuť mužom urinály, keďže „inklinujú k divokému močeniu“ viac ako ženy.

Aj dámam však musia ponúknuť možnosť uľaviť si postojačky. Keďže nemôžu používať konvenčný pisoár na stene, treba toalety vybaviť novými modelmi. Ich autorom je taliansky návrhár Matteo Thun, ktorý v roku 2004 vyhral cenu za urinál pre ženy Girly.