Úvod Z DOMOVA Konšpirátori.sk zaradili webstránku hračkárstva Dráčik na zoznam tzv. dezinformačných webov

Konšpirátori.sk zaradili webstránku hračkárstva Dráčik na zoznam tzv. dezinformačných webov

Foto: archív

Internetový obchod Dráčik na svojom webe už takmer rok zverejňuje vyhlásenia, komentujúce napríklad manažovanie pandémie covidu, vojenský konflikt na Ukrajine, referendum o skrátení volebného obdobia a ďalšie politicko-spoločenské témy. K autorstvu statusov, ktoré vyvolali prudkú reakciu neoliberálnych kruhov, sa prihlásil majiteľ siete hračkárstiev.

Projekt Konšpirátori.sk, ktorého autorom je spoločnosť majetkovo prepojená s denníkom SME vo vlastníctve amerického miliardára Georgea Sorosa, aktuálne webstránku e-shopu siete hračkárstiev zaradil na zoznam tzv. dezinformačných webov.

Na zoznam stránok, ktoré podľa projektu obsahujú dezinformácie a pochybný obsah, pridali už 271 webstránok. Príslušná komisia Dráčiku udelila skóre 7,1 z 10 a nachádza sa na 236. mieste. Autor posudku, Matúš Ritomský z denníka SME zverejnil aj kritériá, na základe ktorých sa internetový e-shop dostal na tento zoznam.

„Stránka obsahuje konšpiračné teórie a bludy, ktoré môžu mať bez ich kritického zhodnotenia vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky. Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé,” tvrdí Ritomský.

Dráčik, ktorého história sa začala písať v roku 1991, je najúspešnejšou slovenskou sieťou hračkárstiev s desiatkami kamenných predajní. Majiteľ spoločnosti Dráčik – DIVI Dušan Víglaský sa k zaradeniu webstránky obchodu na zoznam projektu Konšpirátori.sk zatiaľ nevyjadril.