Úvod ZO ZAHRANIČIA Kontajnerovú loď v Suezskom prieplave vrátili späť do plavbyschopného stavu

Kontajnerovú loď v Suezskom prieplave vrátili späť do plavbyschopného stavu

Foto: archív

Kontajnerovú loď Ever Given, ktorá od blokovala Suezský prieplav, sa podarilo dostať späť do plavbyschopného stavu. Na sociálnej sieti to oznámila spoločnosť Inchcape Shipping s tým, že momentálne prebiehajú práce na jej zabezpečení a informácie o ďalších krokoch budú poskytnuté neskôr.

Plavidlo dlhé približne 400 a široké 60 metrov bolo od 23. marca priečne zakliesnené v Suezskom prieplave a blokovalo premávku v oboch smeroch na jednej z najrušnejších námorných trás na svete. Na jeho vyslobodenie čakali desiatky lodí na oboch koncoch prieplavu i tých, ktoré už uviazli v systéme kanálov.

Loď s výtlakom 224.000 ton prevádzkuje taiwanská spoločnosť Evergreen Marine. Majiteľom lode je však japonská lodná spoločnosť Shoei Kisen KK. Loď Ever Given, ktorá takmer týždeň blokovala Suezský prieplav, obrátili už na 80 percent „správnym smerom“. Oznámila to spoločnosť spravujúca Suezský prieplav (SCA), informovala agentúra AFP.

„Plavidlo sa podarilo obrátiť na 80 percent správnym smerom – posunulo sa na vzdialenosť 102 metrov od brehu,“ povedal vo vyhlásení šéf SCA Osama Rabie. Pôvodne bolo len štyri metre od brehu.