Úvod Spoločnosť Kontrola podozrivého brazílskeho mäsa potvrdila obavy

Kontrola podozrivého brazílskeho mäsa potvrdila obavy

Foto: archív

Slovákov vydesil škandál so skazeným mäsom, ktoré sa z Brazílie dostalo cez Holandsko a Česko až do našich obchodov. Hygienici urobili zatiaľ 2 244 kontrol v 2 187 zariadeniach spoločného stravovania. Mäsové výrobky našli v 495 z nich. Štátna veterinárna a potravinová správa už zastavila predaj 237 produktov a vykonala testy 82 vzoriek. Sú medzi nimi kuracie vnútornosti aj neoznačené nasolené mäso. Prvé výsledky kontroly potvrdili obavy: dva druhy mäsových výrobkov na našom trhu pochádzajú z brazílskych závodov, ktoré po prevalení obrovského podvodu so spracovaním mäsa po záruke aj napadnutého salmonelou zatvorili.

Zatiaľ sú známe len výsledky senzorického hodnotenia. Laboratórne testy, ktoré majú zistiť prítomnosť salmonely a chemických látok, stále prebiehajú. Kuracie pečienky boli rozmočené, zmenenej farby a obsahovali žlčovody aj so žlčou. Okrem toho našli nasolené kuracie mäso, no bez informácie o obsahu soli na obale. „Bolo to cielené, pretože mäso už pravdepodobne nespĺňalo kvalitatívne ukazovatele a soľ to mala zastrieť,“ tvrdí riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

„Niektorí spotrebitelia si môžu myslieť, že Brazília je ďaleko a tieto produkty sa na našom trhu nevyskytujú, no nie je to tak,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Bíreš spresnil, že na Slovensko sa ročne dovezie 240 ton hovädzieho a 9-tisíc ton hydinového mäsa. Brazília je najväčší svetový exportér červeného mäsa a mäsové výrobky vyváža do 150 krajín sveta.

Medzi obvinenými firmami je aj najväčší svetový vývozca hovädzieho mäsa – spoločnosť JBS a popredný brazílsky producent hydinového mäsa BRF. Výrobcovia mali používať kyseliny a ďalšie chemikálie, aby zamaskovali pokazený tovar. V niektorých prípadoch dokonca do hydinového mäsa pre zisk primiešavali aj zemiaky, vodu či lepenku. Niektoré exportné dodávky vykazovali stopy salmonely.

 

Foto: archív
Foto: archív