Úvod Z DOMOVA Korčok: Hroziace rozpočtové provizórium je proti záujmom SR a celej EÚ

Korčok: Hroziace rozpočtové provizórium je proti záujmom SR a celej EÚ

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Hroziace rozpočtové provizórium v EÚ a odklad čerpania z fondu obnovy je proti záujmom SR a celej EÚ, povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na videokonferencii vedúcich misií členských krajín Európskej únie akreditovaných v SR. Riešenie sa podľa jeho slov musí nájsť. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Nemôže byť v nikoho záujme, aby nastalo európske rozpočtové provizórium, alebo zablokovanie či odklad čerpania zdrojov z fondu obnovy,“ povedal Korčok. Podľa jeho slov je potrebné dohodnúť sa na prijateľnom rámci čerpania európskych zdrojov.

„Zároveň však nepovažujem za reálne, aby dodržiavanie princípov právneho štátu nebolo súčasťou takejto dohody,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Maďarsko a Poľsko 16. novembra vetovali dohodu o sedemročnom rozpočte únie na roky 2021 – 2027 a tiež plán obnovy v hodnote 750 miliárd eur. Dôvodom bolo, že sa EÚ podarilo presadiť nový právny mechanizmus o previazanosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Hlavnými témami videokonferencie organizovanej pod záštitou nemeckého veľvyslanectva na Slovensku boli transatlantické vzťahy po voľbách v USA, rozširovanie EÚ, migračná politika, Európska zelená dohoda, Viacročný finančný rámec EÚ na roky 2021 – 2027 a plán obnovy pre Európu.

Korčok ocenil „profesionálne nasadenie a ambicióznu agendu nemeckého predsedníctva“ v Rade EÚ. Účastníci konferencie sa podľa MZVEZ zhodli na tom, že aktuálne výzvy a dopady prebiehajúcej pandémie je potrebné riešiť na európskej úrovni konsenzom.

Veľvyslanci potvrdili očakávania k zodpovednému prístupu všetkých členských krajín s vedomím, že aktuálna situácia stavia EÚ pred úlohy, ktoré dokážu jednotlivé členské štáty zvládnuť len spoločnými silami.