Úvod Politika Korčok: Jadrová dohoda s Iránom bude plniť cieľ aj bez USA

Korčok: Jadrová dohoda s Iránom bude plniť cieľ aj bez USA

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Americký prezident Donald Trump vo Washingtone oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a jeho krajina opätovne zavedie proti Teheránu sankcie. Trump vyhlásil, že jadrová dohoda nikdy nepriniesla a nikdy neprinesie mier. Spojené štáty podľa neho nebudú „rukojemníkom jadrového vydierania“.

Zopakoval, že ak Irán bude pokračovať vo svojich jadrových ambíciách, „bude mať väčšie problémy, ako kedykoľvek predtým.“ O takomto rozhodnutí šéfa Bieleho domu už krátko predtým informoval denník New York Times s odvolaním sa na európske diplomatické zdroje, podľa ktorých sa Trumpa nepodarilo presvedčiť, že takýto krok by mohol Západ uvrhnúť do novej konfrontácie s Iránom.

Podľa NYT ide o najdôležitejšie rozhodnutie Trumpa v oblasti národnej bezpečnosti za 15 mesiacov vo funkcii, ktoré by mohlo zatieniť len pripravované stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Trump v tejto súvislosti oznámil, že minister zahraničných vecí Mike Pompeo odcestuje do Severnej Kórey, aby tam pripravil jeho stretnutie s jej vodcom Kim Čong-unom.

K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní. Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.

Odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom zo strany Spojených štátov amerických považuje Európska únia spolu so Slovenskou republikou za poľutovaniahodný krok. Pred zasadnutím slovenskej vlády uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. “Samotná dohoda bola výsledkom dvanásťročného úsilia,“ doplnil. EÚ a SR vyzývajú zvyšné krajiny zapojené v dohode, aby v nej zostali a dodržiavali ju.

„Vyzývame aj Irán, aby sa zdržal okamžitých krokov, ktorými bude reagovať na USA, a verím, že určitým spôsobom aj bez USA bude táto dohoda plniť svoj cieľ,“ uviedol.”Doteraz bola dohoda z nášho pohľadu efektívna, lebo opakované inšpekcie priamo na mieste zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu potvrdili, že ju Irán dodržuje,“ deklaroval.

Donald Trump oznámil, že USA odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a jeho krajina opätovne zavedie proti Teheránu sankcie. (Foto: archív)