Úvod ZO ZAHRANIČIA Korčok: Nástupom prezidenta Bidena sa výrazne zlepšia vzťahy EÚ a USA

Korčok: Nástupom prezidenta Bidena sa výrazne zlepšia vzťahy EÚ a USA

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Nástupom nového amerického prezidenta Joea Bidena sa výrazne zlepšia vzťahy medzi Európskou úniou a USA. Doteraz sa nevyvíjali dobre. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok.

„V ostatnom období, a nielen počas pôsobenia prezidenta Donalda Trumpa, sa Spojené štáty a Európa vzájomne od seba vzďaľovali. Začali sme, bohužiaľ, žiť v takých vzdialených svetoch. Američania vo svojom, my vo svojom,“ poznamenal Korčok.

Očakáva štyri najdôležitejšie oblasti spolupráce medzi Spojenými štátmi a EÚ. Patrí medzi ne oblasť ekonomiky a obchodu. „Nezabúdajme, že Spojené štáty a EÚ sú najväčšie ekonomické bloky.

Spolu vytvárame obrovský ekonomický priestor a tu vidím šancu vrátiť sa k agende ekonomickej a obchodnej spolupráce, lebo tak sa vytvárajú pracovné miesta,“ podotkol minister. Druhou oblasťou je zodpovednosť ku klíme a návrat USA ku klimatickej dohode. Ďalšou je obrana a bezpečnosť a poslednou oblasťou je podľa neho spolutvorba partnerstva k Číne.

Dobrou správou sú podľa ministra aj nominácie na vysoké posty v americkej politike. Korčok tvrdí, že USA aj Európa majú zodpovednosť za to, ako svet vyzerá. Nemôžu si podľa neho dovoliť vzájomné napätie medzi sebou.