Úvod Z DOMOVA Korčok prestáva rozumieť Orbánovej politike

Korčok prestáva rozumieť Orbánovej politike

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok odmieta tvrdenia Budapešti, že v otázke rusko-ukrajinskej vojny sa Slovenská republika a Česká republika chcú zapáčiť Európskej únii. Zároveň tvrdí, že robia to, o čom sú presvedčené, že je správne, pričom postojom z Budapešti rozumie čoraz menej. Uviedol to na mediálnom brífingu.

„Osobitne sa nás dotklo to, ak náš blízky sused potrebuje povedať, že Slovenská republika a Česká republika robia to, čo robia, aby sa zapáčili Bruselu. Odmietam to. Opak je pravdou,“ povedal. „Robíme to, o čom sme presvedčení, že je správne,“ zdôraznil Korčok, pričom dodal, že má pocit, že Budapešti veľmi záleží na tom, aby sa od spoločných riešení v rámci EÚ odklonili.

„Týmto odkazom a postojom, ktoré počúvame z Budapešti rozumiem čoraz menej,“ povedal Korčok a zdôraznil, že v tom nie je sám. Podľa jeho slov z mnohých krajín nasledovali veľmi jednoznačné reakcie na to, čo z maďarskej strany zaznelo. Súčasne ale podotkol, že Maďarsko je sused, s ktorým má SR veľmi dobré vzťahy, a také ich aj chce mať.

Minister podčiarkol, že vo Vyšehradskej štvorke sú tri krajiny  – Česko, Poľsko a SR, ktoré ukázali jasný postoj v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Ak sa podľa neho Maďarsko rozhodlo stáť niekde inde, medzi, berie to na vedomie.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad vyhlásil, že Poliaci sa cítia byť súčasťou rusko-ukrajinskej vojny, do ktorej sa však Maďarsko nechce zapojiť, lebo to nie je ich vojna. „Slováci a Česi majú vlády, snažiace sa získavať priazeň Bruselu. Je to akoby ste chceli ustajniť kone v horiacej maštali,“ vyhlásil.

Ďalej uviedol, že dodávanie zbraní Ukrajine iba predlžuje vojnu, pretože Ukrajina dostáva západné zbrane, ktoré potom získavajú Rusi. „Vojnu možno skončiť iba rusko-americkými rokovaniami,“ zdôraznil premiér, podľa ktorého sa Európa po 2. svetovej vojne opäť dostala do situácie, že nie ona má rozhodujúce slovo, ale Američania a Rusi.

Maďarský ministerský predseda taktiež kritizoval Západ za „rozbitie“ vzťahov v rámci V4. Vzťahy s Poľskom sa však podľa jeho slov skomplikovali už pred vojnou na Ukrajine, pričom strategické záujmy sú totožné. „Chceme mier, a nechceme, aby sa k nám Rusi priblížili,“ uzavrel.