Úvod Z DOMOVA Korčok v mene SR uznal Guaidóa za prezidenta Venezuely. Chmelár: Je to...

Korčok v mene SR uznal Guaidóa za prezidenta Venezuely. Chmelár: Je to škandál

ŠIvan Korčok. (Foto: archív)

Slovenská republika uznala Juana Guaidóa ako dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky. Po rokovaní vlády o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Ako doplnil, informoval o tom aj vládny kabinet. Korčok poukázal na to, že vlani sa vo Venezuele odohrali voľby, počas ktorých sa Nicolás Maduro podľa neho nelegitímnym spôsobom nominoval za prezidenta.

„Jeho prezidentský post nebol uznaný, ale zároveň 24 členských štátov EÚ urobilo rozhodnutie, že uznajú za dočasného prezidenta súčasného predsedu Národného zhromaždenia, to znamená parlamentu,“ povedal Korčok. Ako vysvetlil, Slovensko sa týmto krokom pridá ku skupine 24 členských krajín EÚ.

„Môj krok reaguje priamo na eskaláciu napätia zo strany režimu nelegitímneho prezidenta Madura smerom k EÚ,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie. Konkrétne to, že dal vyhostiť šéfku diplomacie EÚ vo Venezuele,“ povedal Korčok s tým, že to považoval za dôležité. Zároveň vyzval režim Madura na dodržiavanie ústavnosti a demokratických princípov.

Venezuelský prezident Maduro rozhodol o vyhostení Isabel Brilhantovej Pedrosovej po tom, ako sa únia rozhodla uvaliť sankcie na jedenásť venezuelských vládnych predstaviteľov podporujúcich prezidenta.

Sankcie majú podobu zákazu vstupu na územie EÚ či zmrazenia majetku. Na rozšírenom zozname sankcií sa ocitol aj predseda Národného zhromaždenia Luis Parra. Sankcie EÚ sa doteraz vzťahovali na 25 osôb z Madurovho okolia.

Bývalý predseda parlamentného výboru pre obrany a bezpečnosť Anton Hrnko zo SNS na sociálnej sieti okomentoval vyhlásenie ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka v súvislosti so zmenou postoja Slovenskej republiky ku politickej situácii vo Venezuele.

Hrnko na Korčokovu adresu podotkol, že človek, ktorý v mene strany Smer-SD ako niekdajší štátny tajomník nemohol slúžiť cudzím záujmom, sa podľa Hrnka “konečne dočkal“. Dodal, že Korčok už môže byť poskokom tých, čo ho ustanovili za ministra vlády SR. „Občania Slovenska to určite neboli,“ píše podpredseda SNS.

Juan Guaidó. (Foto: archív)

„Po tom, čo sa ukázalo, že akýsi Juan Guaidó, ktorý sám seba vyhlásil za prezidenta Venezuely, už vo vlastnom štáte nemá nijakú pozíciu, dostal nový vietor do plachiet. Predstavte si tú zvláštnu medzinárodnú udalosť – Korčok po takmer rok a pol od jeho vyhlásenia navrhol vláde SR uznať tohto lúzra za prezidenta Venezuely.“ Hrnko hovorí o zavďačení sa tým, čo ho do ustanovili do ministerskej funkcie.

Podľa politického analytika Eduarda Chmelára tým, že sa na Slovensku tak zbytočne dlho rozoberá Kollárova diplomovka, sa podarilo odkloniť pozornosť verejnosti od oveľa závažnejších tém s ďalekosiahlymi dôsledkami pre budúcnosť.

„Jednou z nich je aj vyhlásenie ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka o uznaní Juana Guaidóa za legitímneho dočasného venezuelského prezidenta. Ako Korčok niekoľkokrát zdôraznil, ide o jeho osobné rozhodnutie, ktoré vláde SR iba oznámil. “Podľa môjho názoru je to škandál a šéf diplomacie týmto krokom vysoko prekročil svoje právomoci,“ vyjadril sa Chmelár.

Chmelár uviedol, že Korčokovo zdôvodnenie tohto kroku považuje za absolútne neprijateľné.“ Jeho tvrdenie, že rozhodnutie predchádzajúcej vlády o tejto otázke bolo politické, je až smiešne, pretože čím je dnešné rozhodnutie Korčoka? Je nielen politické, ale najmä svojvoľné a scenár tohto kroku nebol písaný v Bratislave.

„Môžem mať iks výhrad k prezidentovi Madurovi, ktorý vedie Venezuelu politicky i ekonomicky do priepasti, ale nie je to „nelegitímny prezident“, ako tvrdí Korčok. Stojí na čele medzinárodne uznávanej, legálnej vlády a najmä je to vnútorná záležitosť tejto juhoamerickej krajiny.

To, čo robí teraz západné spoločenstvo, a teraz už aj Slovenská republika, je hrubé porušenie akýchkoľvek noriem medzinárodného správania, je to uznanie puču a podpora vývoja, ktorý na želanie Spojených štátov smeruje k destabilizácii kľúčovej ropnej veľmoci. Guaidó neprevzal moc v súlade s ústavou,“ upozornil analytik.

Eduard Chmelár. (Foto: archív)

Podľa neho Guaidó sa vyhlásil za prezidenta spôsobom, ako sa to robí v banánových republikách, ale nie v demokracii. „Venezuelská ústava neumožňuje odvolanie prezidenta parlamentom, to môže len referendum,“ upozornil.

Korčok uznanie opozičného lídra opiera o to, že ho uznala väčšina členských krajín EÚ. To je také absurdné zdôvodnenie, akoby povedal, že väčšina krajín EÚ uznáva Kosovo ako samostatný štát – uznáme ho aj my? Či o toto práve ide? Odvolávať sa na princípy právneho štátu a podporiť puč je výsmech všetkému, čo právo znamená.“

Korčokovo autokratické správanie Chmelár označil za nebezpečný precedens: „Ak mu to dovolíme, nabudúce môže naozaj svojvoľne uznať Kosovo. Napokon, je všeobecne známe, že to chcel urobiť už Andrej Kiska a Miroslavovi Lajčákovi v tom zabránila iba predchádzajúca vláda.“

Poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha považuje krok ministra zahraničných vecí za čierny deň pre Slovensko. “Oficiálne sme sa stali kolóniou USA,“ pokračoval. Dodal, že súčasný minister zahraničných vecí SR tým poprel všetko, na čom stojí existencia Slovenskej republiky – Chartu OSN, medzinárodné právo, princíp národnej suverenity aj našu úctu k demokratickým pravidlám.

“Guaidó nevyhral nijaké voľby, preto nemá čo byť prezidentom. Je to len obyčajný americký sluha, ktorým opovrhuje väčšina Venezuelčanov a smeje sa na ňom zvyšok Latinskej Ameriky.

Maduro nie je anjel, ale to, v akej mizérii je dnes Venezuela, je dôsledok amerického embarga. Chcú vyhladovať Venezuelčanov a donútiť ich, aby vrátili ropný priemysel americkým korporáciám, ktoré financujú politikov vo Washingtone,” tvrdí Blaha.

“Korčok nás opäť zapredal. A bude to pokračovať. Čoskoro tu budú americké základne, americké zbrane hromadného ničenia, americkí ‘poradcovia’, americkí vojaci… A budú nás hnať do vojny s Ruskom. O tom to celé je. Iný zmysel táto zlodejská vláda nemá. Už chápete, prečo musela vzniknúť? A prečo tu niekto pripravil ‘Majdan’?” uzavrel svoj status poslanec Smeru.

Ľuboš Blaha. (Foto: Michaela Kolimárová)