Úvod Z DOMOVA Korčok: V4 sa v rámci EÚ nesmie profilovať ako politický blok

Korčok: V4 sa v rámci EÚ nesmie profilovať ako politický blok

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Pri príležitosti 30. výročia založenia Vyšehradskej štvorky (V4) minister zahraničných a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na sociálnej sieti uviedol, že nepodporuje vystúpenie Slovenskej republiky z tohto zoskupenia. Na druhej strane varoval, že V4 sa v rámci EÚ nesmie profilovať ako politický blok.

V prípade, že sa V4 bude v únii dlhodobo profilovať ako politický blok, môžu tak začať uvažovať aj iné štáty v rámci regionálnych zoskupení, ako napríklad krajiny Beneluxu, pobaltské štáty, juhoeurópske či severoeurópske krajiny, myslí si minister.

“Ak by tak robili všetci, tak to bude v EÚ vyzerať úplne inak a mám vážne pochybnosti, či chceme práve toto,“ vyhlásil. Vzápätí vymenoval niektoré oblasti, v ktorých členské štáty V4 zastávajú odlišné názory – napríklad plynovod Nord Stream 2 či postoj k Ukrajine, ktorú Maďarsko otvorene kritizuje a blokuje v NATO.

„Vo V4 vedľa seba jestvujú diametrálne odlišné pozície na obrannú spoluprácu s USA. Poľsko chce mať doma americké základne, dokonca je ochotné za ne zaplatiť, zatiaľ čo u nás sa z obrannej dohody s USA urobila najväčšia hrozba našej štátnej suverenity, pričom na Slovensku nikomu neprekáža, že takúto dohodu podpísali naši maďarskí susedia,“ povedal.

Vytvorenie V4 bolo podmienené snahou podporiť demokratickú transformáciu a úspešnú integráciu jej členov do európskych a euroatlantických štruktúr, ako aj úsilím pomôcť pri ekonomickom prechode z plánovaného hospodárstva na trhovú ekonomiku.

Deklaráciu o úzkej spolupráci pôvodne troch krajín podpísali ČSFR, Poľsko a Maďarsko 15. februára 1991. Po rozdelení česko-slovenskej federácie a vzniku samostatnej SR a ČR v roku 1993 sa zoskupenie V3 zmenilo na V4. V posledných rokoch V4 úspešne kooperuje a presadzuje národné záujmy svojich členov v rámci širokého spektra oblastí, ako je bezpečnosť, cezhraničná spolupráca či migračná kríza.