Úvod Z DOMOVA Korčok vyzýva na nové prezidentské voľby v Bielorusku

Korčok vyzýva na nové prezidentské voľby v Bielorusku

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa pri príležitosti Dňa solidarity s Bieloruskom vyjadril k vnútropolitckej situácii v tejto slovanskej krajine. “Bieloruský národ si za svoju túžbu po slobode zaslúži solidaritu a podporu tak, ako sa od demokratického sveta dostala Československu v roku 1989,” vyhlásil.

Podotkol, že uplynulo takmer pol roka, odkedy Bielorusi vyjadril svoj nesúhlas s údajným sfalšovaním prezidentských volieb v ich krajine. „Počas tohto obdobia Bielorusi denno-denne vychádzali do ulíc, aby verejne vyjadrili svoj protest, pretože im ich vlastný štát uprel jedno zo základných práv – slobodne si zvoliť svojho prezidenta a to, v akej krajine chcú žiť,“ povedal Korčok.

Nezabudol pripomenúť, že “bieloruský režim na to odpovedal hrubým násilím, ponižovaním a porušovaním základných ľudských práv a slobôd”. Minister pokračoval, že zásahy proti pokojne protestujúcim občanom prekračujú všetky hranice, režim stíha nevinných ľudí a mnohých z nich doposiaľ prenasleduje.

„Rozširuje sa zoznam politických väzňov, stovky novinárov stratili prácu, nemálo Bielorusov bolo nútených opustiť rodnú krajinu,“ uviedol a doplnil, že bieloruský národ si za naplnenie svojej prirodzenej túžby po slobodnom živote v spoločnosti zaslúži obdiv a úctu.

„Preto by som v tento deň chcel vyjadriť našu solidaritu s Bieloruskom a jeho národom, podporiť nezávislú a suverénnu Bieloruskú republiku a opäť vyzvať k inkluzívnemu vnútropolitickému dialógu a k novým, čestným a spravodlivým prezidentským voľbám,“ uzavrel Korčok.