Úvod Zaujímavé Korene orchidey prispievajú k fotosyntéze

Korene orchidey prispievajú k fotosyntéze

Foto: ikea.com

Orchidea patrí k obľúbeným rastlinkám v mnohých domácnostiach. Jediná nevýhoda je, že svoje kvety príliš často neukazuje. Niekto si preto kúpi účinnejšie hnojivo, iný zase pripraví rastlinke šokovú terapiu tým, že ju nechá určitý čas v tmavej miestnosti.

Ak ste si kúpili orchideu a ona sa neponáhľa, aby vás potešila svojimi kvietkami, pravdepodobne ide o mladú rastlinu. Jej vek možno určiť zrátaním výhonkov. V dospelosti, keď je pripravená kvitnúť, by ich mala mať päť až osem. Ak sa kvietky objavia v mladšom veku, môže sa stať, že už nebude mať dosť síl na regeneráciu.

Kvet často nepremiestňujte. Vyčleňte mu miesto na okennom parapete a zbytočne ho nepresúvajte: zmena prostredia predstavuje preň zbytočný stres. Orchidea reaguje na svetlo, a tak ak ju chcete preložiť na iné miesto, zvoľte také, aby na ňu dopadalo svetlo tak ako predtým.

Milovníci tohto krehkého kvietka vedia, že aj jeho korene sa aktívne podieľajú na fotosyntéze. Preto by nemal byť umiestnený v keramickom črepníku, ale v priesvitnej nádobe.

Denné svetlo patrí k dôležitým faktorom, vplývajúcim na kvitnutie orchidey. Bez neho nebude kvitnúť, preto je vhodné na osvetlenie počas zimného obdobia použiť špeciálne žiarovky. Postačia aj bežné žiarovky s bielym svetlom, ktoré sa nezahrievajú, a tak môžu byť umiestnené niekoľko centimetrov nad listami.

Podnetom na rozkvitnutie orchidey môže byť i malý teplotný rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou vzduchu. Teplota v noci by mala byť o 5-6 stupňov nižšia ako cez deň, čo v zime nie je jednoduché zabezpečiť. Od neskorej jari do začiatku jesene však môžu byť rastlinky vonku.

Miestnosť s kvetmi treba pravidelne vetrať, ale pritom opatrne, pretože orchidea je citlivá na prievan. A ako ju zalievať? Stačí, ak raz za týždeň postavíte črepník na 10-15 minút do nádoby s vodou.