Úvod Z DOMOVA Koronavírus: Slovensko zavádza drastické opatrenia, aké nezažilo od 2. svetovej vojny

Koronavírus: Slovensko zavádza drastické opatrenia, aké nezažilo od 2. svetovej vojny

Foto: archív

Na Slovensku je aktuálne už 16 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Na štvrtkovom rokovaní Ústredného krízového štábu sa preto zaviedli radikálne opatrenia, o ktorých informoval premiér Peter Pellegrini.

Šéf vládneho kabinetu predpokladá, že počet ľudí nakazených novým koronavírusom bude narastať, a to aj rýchlejším tempom. „Musíme byt pripravení na to, že prípadov môže byť viac. V Česku sa to blíži k stovke, v Rakúsku majú prvé úmrtie,“ povedal.

Pripustil, že situácia s novým koronavírusom by mohla byť až taká dramatická, že by ju štát kapacitne nezvládal. Podľa jeho slov to však záleží na ľuďoch. „Kľúčová je disciplína obyvateľov, toto je alfa a omega toho, ako dopadne Slovensko, či Slováci a ľudia, ktorí tu žijú, budú dodržiavať naše opatrenia,“ uviedol. Zdôraznil, že nedisciplinovanosť sa vráti v obrovskom náraste nakazených.

Pellegrini preto nevylučuje, že budú padať pokuty za nedodržanie povinnej dvojtýždňovej karantény tými, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Ozrejmil, že sú technické možnosti na odsledovanie návratu ľudí späť do krajiny.

Avizoval, že sankcie môžu padať aj za to, ak majitelia barov a diskoték neuzatvoria svoje prevádzky, čo je ďalšie z opatrení prijatých ústredným krízovým štábom. Nevylúčil, že ak to bude potrebné, pristúpi sa aj k uzatvoreniu nákupných centier a nielen k ich obmedzeniu či večernému uzavretiu reštaurácií.

„Oproti iným krajinám, kde je situácia horšia, pristupujeme k drastickejším opatreniam, ale radšej skôr a pretrpme to, ako neskoro a bude problém,“ skonštatoval Pellegrini. Premiér tiež avizoval nákupy státisícov respirátorov, ktoré sa majú distribuovať do ambulancií lekárov a miliónov rúšok pre občanov.

Opatrenia schválené vládou, ktoré platia od piatka 13. marca 2020 na území Slovenskej republiky od 7:00 h:

– zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk

– povinná 14-dňová karanténa v domácom prostredí alebo vo vyčlenených ubytovacích kapacitách pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí sa vrátia zo zahraničia

– zatvorenie škôl a školských zariadení

– zavedenie dočasných hraničných kontrol so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľskej republiky, na tejto hranici bude situácia priebežne monitorovaná

– obmedzenie medzinárodnej a vnútroštátnej vlakovej i autobusovej prepravy, dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania

– zatvorenie barov, lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov a aquaparkov

– zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení

– obmedzená prevádzka obchodných centier – cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu

Osoby, ktoré nedodržujú štátom nariadenú povinnú karanténu, môžu občania nahlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva alebo polícii v závislosti od pobytu danej osoby. Za nedodržanie nariadenej karantény hrozí fyzickým osobám pokuta do výšky 1659 eur, právnickým osobám až do 20.000 eur.

„Ak sa u danej osoby potvrdí ochorenie, danej osobe bude hroziť väzenie v rôznych dĺžkach od jedného až po desať rokov,“ uviedla Polícia SR nas sociálnej sieti. Išlo by o podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Uvedené opatrenia v takomto rozsahu Slovensko nezažilo od obdobia 2. svetovej vojny.