Úvod ZO ZAHRANIČIA Koronavírusom je nakazených 37.198 ľudí. V Číne zomierajú už aj vysokí štátni...

Koronavírusom je nakazených 37.198 ľudí. V Číne zomierajú už aj vysokí štátni funkcionári

Foto: archív

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu v Číne stúpol na 811. Celkový počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol číslo 37 198, informovala čínska Národná zdravotnícka komisia (NHC).

Počet úmrtí na nový vírus je tak už vyšší, než si vyžiadala epidémia ochorenia SARS (iný typ koronavírusu šíriaci sa takisto z Číny) z rokov 2002 – 2003, ktorému vtedy na celom svete podľahlo 774 ľudí a vyše 8000 sa ním nakazilo. Mimo Číny sú momentálne potvrdené len dve úmrtia na nový typ koronavírusu: jedno na Filipínach a druhé v Hongkongu, osobitnej administratívnej oblasti Číny.

V najviac postihnutej provincii Chu-pej v strednej Číne, kde sa súčasná epidémia vlani v decembri začala, zaznamenali 81 nových úmrtí. Ďalších osem hlásili z iných oblastí Číny. V najnovšej oficiálnej bilancii NHC tiež pribudlo 2656 nových prípadov nákazy, prevažná časť z nich (2147) v provincii Chu-pej.

Primátor Wu-chanu priznal, že už pred 23. januárom, keď mesto hermeticky uzavreli a stráži ho armáda, ho opustilo okolo 5 miliónov ľudí. Medzi nimi majú byť tisíce nakazených a tí vírus rozširujú ďalej nielen v Číne, ale aj za jej hranicami.

Vírus prenikol už aj do prísne strážených štvrtí v Pekingu, kde bývajú štátni funkcionári. Postihnutí nákazou sú ošetrovaní v špecializovanej štátnej nemocnici. Podľa informácií čínskych médií je medzi mŕtvymi, ktorí sa nakazili koronavírusom, aj päť vysokých štátnych úradníkov. Zomrieť mali medzi 26. a 30. januárom.