Úvod Politika Korupcia a ďalší ukrajinský Majdan na obzore

Korupcia a ďalší ukrajinský Majdan na obzore

Foto: archív

Riadenie štátu na Ukrajine nefunguje podľa predstáv Washingtonu – napriek tomu, že USA nadiktovali Petrovi Porošenkovi do ministerských kresiel svojich ľudí.

Ukrajinský politológ Michail Pogrebinskij súčasný stav charakterizoval takto: „Ak sa doteraz dalo hovoriť o úplnej kontrole vnútropolitickej situácie zo strany USA, teraz badať jej úplnú stratu.“

Pomajdanová elita utápa Západom požadované reformy v korupcii. Na americkom veľvyslanectve v Kyjeve vyvolala šok rezignácia ministra hospodárstva a obchodu Aivarasa Abromavičiusa, Litovčana, jedného z amerických favoritov v ukrajinskej vláde.

Hlboko rozčarovaný minister po roku zdupkal z funkcie, lebo sa mu nepodarilo prelomiť sily blokujúce reformy. Škandál okolo jeho odstúpenia zároveň svedčí o treniciach medzi oligarchami, prezidentom Porošenkom a premiérom Jaceňukom.

Politika sa krúti okolo privatizačného koláča: oligarchovia majú peniaze i moc, korumpujú vládu a parlament. V tejto situácii je záujem o reformy nulový a krajina sa ekonomicky prepadá. Podľa protagonistky oranžovej revolúcie z roku 2004 Julie Tymošenkovej „všetci sa spojili do jedného korupčného konglomerátu, ktorý nedovoľuje krajine dýchať…“

Americký veľvyslanec na Ukrajine R. Pyatt sa usiluje udržať v kreslách Jaceňukovho kabinetu technokratov, ktorých odsúhlasil, najmä ministerku financií, bývalú pracovníčku štátneho departmentu USA Natáliu Jareskovovú.

Či sa podarí Američanom zastaviť ekonomický chaos na Ukrajine a udržať si miznúci vplyv na politické udalosti v tejto krajine, je otázkou bez odpovede. Na obzore sa črtajú sociálne búrky nespokojného obyvateľstva a ďalší Majdan – lenže tentoraz nie pod taktovkou Washingtonu.

Už aj bývalá ukrajinská premiérka a protagonistka neslávne známej oranžovej revolúcie priznala katastrofálny stav súčasnej Ukrajiny: „Všetci sa spojili do jedného korupčného konglomerátu, ktorý nedovoľuje krajine dýchať.“ (Foto: archív)
Už aj bývalá ukrajinská premiérka a protagonistka Julia Tymošenková neslávne známej oranžovej revolúcie priznala katastrofálny stav súčasnej Ukrajiny: „Všetci sa spojili do jedného korupčného konglomerátu, ktorý nedovoľuje krajine dýchať.“ (Foto: archív)