Úvod ZO ZAHRANIČIA Kosovo podá do konca roka oficiálnu žiadosť o vstup do EÚ

Kosovo podá do konca roka oficiálnu žiadosť o vstup do EÚ

Foto: archív

Kosovský premiér Albin Kurti oznámil, že jeho krajina má v úmysle podať do konca roka oficiálnu žiadosť o členstvo v Európskej únii. Jeho slová zazneli na spoločnom mediálnom brífingu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Prištine.

Scholz v tejto súvislosti požiadal vlády Kosova a Srbska o jasný záväzok dosiahnuť trvalé politické riešenie ich dlhodobého sporu o nezávislosť Kosova. V čase vojny na Ukrajine je podľa neho stabilita oblasti ešte dôležitejšia.

„V časoch, aké sú teraz, sa nám znovu ukazuje hodnota mieru a bezpečnosti a ide o ďalší veľmi závažný dôvod pre Kosovo a Srbsko nájsť také politické riešenie, ktoré prispeje k regionálnej stabilite,“ povedal Scholz. „Dohoda musí definitívne vyjasniť aj otázku uznania Kosova, pretože nie je mysliteľné, aby sa dve krajiny, ktoré sa navzájom neuznávajú, stali členmi EÚ,“ dodal.

Kosovo, ktoré v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska, je potenciálnym kandidátom na vstup do EÚ. Belehrad však odmieta uznať jeho nezávislosť uznať a stále ho pokladá za súčasť svojho štátu. Obe krajiny deklarujú vôľu uchádzať sa o členstvo v únii, podmienkou je však vyriešiť svoje spory a normalizovať vzťahy.

Nezávislosť Kosova neuznáva päť krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko. Scholz je na dvojdňovej návšteve Balkánu. Hlavné mesto Kosova Priština bolo jeho prvou zastávkou. Plánuje navštíviť aj Srbsko, Grécko, Severné Macedónsko a Bulharsko.