Úvod ZO ZAHRANIČIA Kosovo a Srbsko dospeli k dohode, tvrdí Borell

Kosovo a Srbsko dospeli k dohode, tvrdí Borell

Foto: archív

Kosovo a Srbsko sa po dvanásťhodinovom rokovaní dohodli na implementácii dohody EÚ o normalizácii vzťahov medzi oboma krajinami. Oznámil to šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell, ktorý zároveň označil rozhovory za ťažké.

Na rokovaniach v severomacedónskom meste Ochrid sa okrem Borrella zúčastnili srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti, ako aj osobitný predstaviteľ EÚ pre kosovsko-srbský dialóg, slovenský diplomat Miroslav Lajčák. K dohode sa podľa Borrella dospelo v súvislosti s vytvorením poloautonómnych obcí so srbskou väčšinou.

Vučič po rozhovoroch vyhlásil, že sa dospelo k istej dohode, no zdôraznil, že nijaký dokument nepodpísal. Médiá následne citovali aj Kurtiho, podľa vyjadrení ktorého sa Srbsko podpísaniu dohody vyhýba. Rokovania sa uskutočnili pod záštitou Európskej únie s cieľom dohodnúť sa na implementácii dohody o vzťahoch medzi Srbskom a Kosovom, ktorú navrhol Brusel.

Normalizáciu vzťahov medzi Belehradom a Prištinou podporujú aj Spojené štáty. Osobitný vyslanec USA pre Západný Balkán Gabriel Escobar v nedávnom rozhovore vyjadril názor, že „neexistuje cesta do Európy bez vzájomného uznania všetkých krajín“.

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Sbrska vo februári 2008. Vučič však vyhlásil, že kým bude vo funkcii prezidenta, nepodpíše nijaké priame ani nepriame uznanie Kosova, ani jeho členstvo v Organizácii Spojených národov.

V najnovšom západnom návrhu sa vzájomné uznanie Srbska a Kosova, ako ani prijatie Prištiny do OSN spomínať nebude. Uvádza sa v ňom však to, že Srbsko prestane brániť prijatiu Kosova do medzinárodných organizácií. Politickí pozorovatelia však upozorňujú, že plná implementácia takéhoto návrhu de facto povedie k uznaniu nezávislosti Kosova Belehradom.