Úvod ZO ZAHRANIČIA Kosovo zostalo pre pandémiu bez novín. Presunuli sa na internet

Kosovo zostalo pre pandémiu bez novín. Presunuli sa na internet

Foto: archív

Kosovo sa stalo prvou krajinou v Európe bez printových médií. Noviny sa tam už netlačia, keďže spravodajské médiá sa dôsledkom koronavírusovej pandémie presunuli do internetového priestoru.

Až do vlaňajšieho marca vychádzalo v tejto balkánskej krajine päť denníkov s nízkym nákladom. Z hlavného kosovského denníka Koha Ditore sa v časoch jeho najväčšieho rozmachu predávalo približne 10.000 výtlačkov denne.

Jeden z jeho bývalých redaktorov Agron Bajrami uviedol, že pandémia urýchlila nevyhnutný prechod na web, keďže tlačené noviny už nie sú ďalej finančne životaschopné.

Lockdowny súvisiace s protiepidemickými opatreniami zapríčinili pokles predaja novín a príjmov z reklamy. Mnohí čitatelia totiž najnovšie správy vyhľadávajú prostredníctvom počítačov, smartfónov a televízorov.

Ibrahim Gashi predával noviny v centre kosovského hlavného mesta Priština takmer 35 rokov. Tvrdí, že najmenej raz do týždňa sa ho ľudia stále pýtajú, či má na predaj tlač. Zánik tlačených médií ťažšie postihne staršie generácie, myslí si novinár Imer Mushkolaj.

Kosovo, kde prevažuje etnické albánske obyvateľstvo, jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Slovensko je jedným z piatich štátov EÚ, ktoré ho neuznávajú ako nezávislý štát.