Úvod Politika Kosovskí Albánci zablokovali cestu prezidentovi Srbska

Kosovskí Albánci zablokovali cestu prezidentovi Srbska

Viac ako dvesto kosovských vojnových veteránov zablokovalo nákladnými autami cestu do srbskej osady Banje v Kosove, aby tam zabránili prísť srbskému prezidentovi Aleksandrovi Vučičovi. Kosovská vláda potom z „bezpečnostných dôvodov“ odvolala pôvodný súhlas s jeho návštevou. Vučič sa napriek tomu ráno vydal na cestu a povedal, že sa pokúsi doraziť do osady obchádzkou.

„Vučič sa musí ospravedlniť za spáchané zločiny a masakre po celom Kosove,“ hlásal jeden z transparentov na zablokovanej ceste do Banje. „Vučič neprejde,“ ubezpečoval ďalší. Vučič začal dvojdňovú návštevu severnej oblasti Kosova, kde žije silná srbská menšina. Na zhromaždení v Kosovskej Mitrovici chcel predniesť dôležitý prejav. Nie je jasné, či pritom zverejní svoj dlho avizovaný plán riešenia kosovského problému, ako pôvodne zamýšľal.

Víkendová cesta srbskej hlavy štátu do Kosova a jej program sa nečakane ocitli v ohrození po krachu jeho schôdzky s kosovským prezidentom Hashimom Thaçim v Bruseli. Vučič sa s Thaçim odmietol priamo stretnúť pre neseriózny prístup a vyhrážky sa zo strany Prištiny.

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska pred desiatimi rokmi. Belehrad ju však nikdy neuznal a snaží si zachovať vplyv najmä na severe krajiny, kde žije srbská menšina. Kosovo ako nezávislý štát uznalo viac ako sto krajín. Normalizácia vzťahov medzi Kosovom a Srbskom je dôležitým predpokladom pre členstvo oboch štátov v Európskej únii.