Úvod ZO ZAHRANIČIA Kosovský prezident Thaci bude vypovedať v Haagu, je obvinený zo zločinov proti...

Kosovský prezident Thaci bude vypovedať v Haagu, je obvinený zo zločinov proti ľudskosti

Hashim Thaci. (Foto: archív)

Prezidenta Kosova Hashima Thaciho na 13. júla predvolali do holandského Haagu, kde ho budú vypočúvať na Osobitnom súde pre Kosovo (KSC). Thaci je obvinený z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v období povstania Kosova proti srbskej vláde z rokov 1998 – 1999.

Vypočúvanie majú viesť medzinárodní prokurátori. KSC vznikol v roku 2015 s cieľom súdiť zločiny príslušníkov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) počas vojnového konfliktu, ktorý viedol k odtrhnutiu Kosova od Srbska. Doteraz tento dočasný tribunál vypočul asi 250 ľudí.

KSC v júni obvinil Thaciho, expredsedu parlamentu Kadriho Veseliho a ďalšie osoby z vraždy, núteného zmiznutia, prenasledovania a mučenia. Thaci a Veseli boli v období, keď mali zločiny spáchať, vodcami UCK. Obidvaja obvinenia odmietajú.

Obvinenia vznesené proti Thacimu a Veselimu nie sú konečné a súd má počas niekoľkých mesiacov rozhodnúť, či začne súdny proces. Ten sa môže začať iba v prípade, že súd skonštatuje dostatočnú podloženosť obvinení. Thaci vyhlásil, že ak KSC potvrdí obžalobu z vojnových zločinov, abdikuje z postu prezidenta.

Kosovský konflikt si vyžiadal vyše 10.000 obetí a 1641 osôb je doteraz nezvestných. Zasiahlo doň NATO, ktoré 78 dní bombardovalo Juhoslovanskú zväzovú republiku bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN. Za asistencie USA neskôr vznikol samostatný štát Kosovo, v ktorom prevažujú etnickí Albánci. Srbsko a niektoré ďalšie štáty vrátane Slovenska nezávislé Kosovo neuznali.