Úvod ZO ZAHRANIČIA Kosovský prezident Thaci odstupuje. V Haagu ho obžalovali z vojnových zločinov

Kosovský prezident Thaci odstupuje. V Haagu ho obžalovali z vojnových zločinov

Foto: archív

Kosovský prezident Hashim Thaci oznámil, že okamžite odstupuje zo svojej funkcie, pretože čelí obvineniam z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Thaci zvolal tlačovú konferenciu krátko po tom, čo aj jeho najbližší spojenec a šéf Demokratickej strany Kosova Kadri Veseli oznámil, že bol obžalovaný, odcestuje do holandského Haagu na súdny proces a „hneď teraz“ odstupuje.

Podľa návrhu obžaloby zverejneného v júni mali Thaci, Veseli a ďalšie osoby spáchať „takmer 100 vrážd“, ale aj ďalšie krutosti proti „stovkám známych obetí z radov kosovských Albáncov, Srbov, Rómov aj ďalších etník“ vrátane politických odporcov.

Kosovský prezident Thaci bol vodcom povstaleckej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ozbrojenej organizácie etnických Albáncov, ktorá na prelome tisícročí bojovala vo vojne v Kosove za nezávislosť od Srbska. Spoluzakladateľom UCK bol aj Veseli.

Thaci na tlačovej konferencii uviedol, že odstupuje, aby „chránil bezúhonnosť prezidentského úradu Kosova“. Osobitný súd v Haagu bude súdiť obžalovaných za zločiny proti civilistom spáchané v rokoch 1999 – 2000. Išlo o únosy, mučenie či odoberanie orgánov.