Tajná správa nemeckej rozviedky BND z januára 2005, ktorá sa neskôr objavila na Wikileaks, označuje Hashima Thaciho za jedného z bossov siete organizovaného zločinu. „Ovláda obchod s drogami, zbraňami i ľuďmi a dokonca aj objednáva vraždy,“ píše sa v 27-stranovom dokumente, ktorého pravosť potvrdila aj BND.

V správe figurujú dvaja nájomní vrahovia – Bekimi, ktorý vraj prijíma objednávky len do Thaciho, a Haskai, bývalý ostreľovač Kosovskej oslobodeneckej armády (UCK).

Veľká ryba
Aj tajné správy NATO, ku ktorým sa dostal britský denník The Guardian, vnímajú Thaciho ako „veľkú rybu v štruktúrach zločineckého podsvetia“.

Skutočný kápo tejto mafiánskej siete je však podľa nich jeho najbližší priateľ Xhavit Haliti, poslanec Thaciho strany, podpredseda parlamentu a člen výboru pre európsku integráciu. Prostredníctvom firmy Salbatring v Prištine, ktorá čiastočne patrí Halitimu, Thaci pral peniaze a organizoval pašovanie cigariet a pohonných hmôt.

AMERICKÝ ČASOPIS FOREIGN POLICY TVRDÍ, ŽE GANGSTRI, KTORÍ VLÁDNU KOSOVU, VĎAČIA ZA SVOJU MOC USA.

Zvláštny spravodajca Rady Európy pre ľudské práva Dick Marty v správe z roku 2010 konštatoval, že kosovská mafia v Európe pašovala heroín, zbrane aj ľudské orgány, ktoré odoberala srbským zajatcom. Za jej lídra označil Thaciho.

Dick Marty. (Foto: archív)
Dick Marty. (Foto: archív)

Pán Nedotknuteľný
Vo svojej knihe ho zo zločinov obvinila aj Carla del Ponteová, bývalá žalobkyňa Medzinárodného tribunálu v Haagu pre zločiny spáchané v bývalej Juhoslávii. Tvrdí, že v roku 1999 osobne organizoval únos až troch stoviek kosovských Srbov, ktoré UCK previezla do Albánska. Tam im lekári odoberali orgány a mafia ich predávala záujemcom v Európe.

Hashim Thaci, známy pod prezývkou Had, si už ako politický vodca UCK získal náklonnosť vplyvných západných politikov. K jeho podporovateľom patril napríklad britský expremiér Tony Blair, ktorý nahováral vtedajšieho šéfa Bieleho domu Billa Clintona na vojenský zásah proti Juhoslávii pre Kosovo.

NAJVÄČŠÍM MECÉNOM VŠAK BOLA MADELEINE ALBRIGHTOVÁ, BÝVALÁ ŠÉFKA AMERICKEJ DIPLOMACIE. TÁ HO OTVORENE OBDIVOVALA A POMÁHALA MU, AKO SA LEN DALO.

Kombinácia neochvejných ochrancov medzi špičkami svetovej politiky, nezáujem medzinárodného spoločenstva o zločiny UCK a kosovského establišmentu, ale aj fakt, že svedkovia buď náhle zomierajú alebo odvolávajú svoje výpovede, sa až doteraz spoľahlivo postarali o to, že Thaci sa do Haagu nedostal.

„To všetko je len srbská propaganda a snaha ublížiť mi,“ opakuje Thaci, ktorého obyčajní Kosovčania prezývajú Pán Nedotknuteľný. Od vyhlásenia kosovskej nezávislosti v roku 2008 pôsobil v najvyšších štátnych funkciách – ako premiér, vicepremiér, minister zahraničia a nedávno zasadol do prezidentského kresla.

Madeleine Albrightová a Hashim Thaçi. (Foto: archív)
Madeleine Albrightová a Hashim Thaçi. (Foto: archív)

1 komentár

Comments are closed.