Úvod Z DOMOVA Kotleba po rozsudku NS SR prichádza o mandát poslanca. ĽSNS verdikt považuje...

Kotleba po rozsudku NS SR prichádza o mandát poslanca. ĽSNS verdikt považuje za nebezpečný precedens

Marian Kotleba. (Foto: archív)

Opozičná ĽSNS považuje odsúdenie svojho predsedu Mariana Kotlebu za mimoriadne nebezpečný precedens, ktorý závažným spôsobom likviduje demokratický a právny štát na Slovensku. Pre médiá to uviedol podpredseda strany Martin Beluský.

„Ukazuje sa tak, že tento prehnitý systém sa v prenasledovaní skutočnej politickej opozície nezastaví absolútne pred ničím,“ uviedol Beluský v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR. Rozsudok strana považuje za potvrdenie toho, že celý proces bol procesom politickým s cieľom zlikvidovať politickú opozíciu.

„Marian Kotleba bol odsúdený aj napriek tomu, že proti nemu neexistovali nijaké skutočné dôkazy, len absurdné znalecké posudky a vykonštruované obvinenia,“ zhodnotil Beluský. NS SR odsúdil Kotlebu pre šeky v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou 1,5 roka. Rozsudok je právoplatný.

Odvolací súd zrušil pôvodné rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z októbra 2020, ktorý ho odsúdil na štyri roky a štyri mesiace väzenia. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Predseda odvolacieho senátu NS SR Pavol Farkaš zdôraznil podľa neho nacistickú a neonacistickú symboliku čísiel 14 a 88, ale aj termín odovzdávania šekov – výročie vyhlásenia prvej Slovenskej republiky. Kotleba podľa súdu týmto spôsobom „oslavoval vznik Slovenského štátu založeného aj na princípoch fašizmu a nacizmu“.

NS SR však na rozdiel od ŠTS nedospel k záveru, že by Kotleba tieto ideológie propagoval. „Takéto konanie nebolo spoľahlivo a bez akýchkoľvek pochybností preukázané,“ dodal predseda senátu.

Ako ďalej uviedol, odsúdený sa trestného činu dopustil v pozícii predsedu ĽSNS a súčasne vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Marian Kotleba po rozsudku prichádza o mandát poslanca NR SR, keďže je odsúdený za úmyselný trestný čin.