Úvod Z DOMOVA Kotlebovci chcú zrušiť trestné činy extrémizmu. SaS a Šeliga nesúhlasia

Kotlebovci chcú zrušiť trestné činy extrémizmu. SaS a Šeliga nesúhlasia

Foto: archív

Opozičná ĽS Naše Slovensko navrhuje vypustiť z Trestného zákona všetky paragrafy obsahujúce trestné činy extrémistického charakteru. Tvrdí, že tieto trestné činy sa týkajú výhradne postihovania názorov, „ktoré môžu byť za určitých okolností vnímané ďalšími osobami citlivo, ba až urážlivo“.

Ich vypustenie odôvodňuje ochranou slobody prejavu. Strana SaS považuje návrh novely za arogantný a protidemokratický. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga reagoval, že nepotrebujeme rušiť skutkové podstaty trestných činov, ale ani pridávať nové.

Poslanci ĽS Naše Slovensko tvrdia, že svojím návrhom reagujú na stupňujúce sa vládne tendencie v obmedzovaní slobody prejavu, vychádzajúce z programového vyhlásenia vlády, ako aj z činov a prejavov vládnych predstaviteľov.

„Navrhujeme, aby mal každý občan právo vyjadriť akýkoľvek názor, ktorý však nevyzýva k násiliu. Verbálne trestné činy a priestupky majú byť totiž podľa nášho presvedčenia obmedzené iba na podnety k násilnému konaniu alebo úmyselné šírenie nepravdivých skutočností o inej osobe s cieľom zníženia jej spoločenskej vážnosti alebo spôsobenia ekonomickej škody,“ napísali predkladatelia.

„Potrebujeme posilniť kapacity boja proti extrémizmu pre skupiny mladistvých. A hlavne potrebujeme konečne aktívne a cielene bojovať proti konšpiráciám, napríklad osobitným úradom, personálnym posilnením existujúcich inštitúcií alebo zriadením splnomocnenca ministra školstva alebo vlády,“ zverejnil na sociálnej sieti Juraj Šeliga.