Úvod Politika Kotlebovci sa obávajú manipulácií v župných voľbách

Kotlebovci sa obávajú manipulácií v župných voľbách

Foto: archív

Vedenie Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko sa obáva možných manipulácií v novembrových voľbách do vyšších územných celkov zo strany štátnej moci. ĽSNS vníma širokú negatívnu kampaň, ktorú okolo ich strany a jej kandidátov v súvislosti s voľbami rozpútali tzv. štandardní politici a médiá hlavného prúdu.

Útoky smerujú najmä proti predsedovi strany Mariánovi Kotlebovi, ktorý chce obhájiť post župana Banskobystrického samosprávneho kraja, a Milanovi Uhríkovi, kandidátovi na šéfa VÚC v Nitrianskom samosprávnom kraji. Terčom atakov a mediálnej diskreditácie na celoštátnej i regionálnej úrovni sú však aj ďalší kandidáti ĽSNS na županov a poslancov regionálnych parlamentov.

Kotlebovci majú preto podozrenie, že môže prísť aj k manipuláciám pri spracúvaní výsledkov volieb, s cieľom zabrániť kandidátom ĽSNS obsadiť posty v štruktúrach regionálnej moci. Dôvodom na takéto obavy je aj nedávne vyjadrenie poradcu prezidenta Andreja Kisku Rada Baťa, ktorý napísal, že “pri notoricky mizernej účasti vo VÚC voľbách sa v novembri zobudíme a môžeme zistiť, že (kotlebovci – pozn. red.) nám premyslene obsadili krajinu”. Ako dodal, “môže to byť strašný prúser”.

“Hrozieb manipulácie pri voľbách do VÚC sme si veľmi dobre vedomí, keďže máme z kuloárnych zdrojov mnohé varovania. Máme dokonca avíza, na ktorých miestach môže prichádzať k najväčšej manipulácii s odovzdanými hlasmi,” uviedol pre portál napalete.sk podpredseda ĽSNS a poslanec NR SR Milan Uhrík.

Ako dodal, na nadchádzajúce voľby sa však “zatiaľ v relatívnej tichosti” veľmi dobre pripravujú a pokúsia sa zabezpečiť prítomnosť svojich členov v každej volebnej komisii. Nie je preto vylúčené, že Kotlebova strana uvažuje o paralelnom sčítavaní hlasov vlastnými aktivistami.

Podpredseda ĽSNS MIlan Uhrík. (Foto archív)
Podpredseda ĽSNS Milan Uhrík. (Foto: archív)