Úvod Z DOMOVA Kotlebovci vyhrali, ich zhromaždenie sa môže uskutočniť

Kotlebovci vyhrali, ich zhromaždenie sa môže uskutočniť

Foto: archív

Krajský súd v Trenčíne sa nestotožnil s krokmi trenčianskej samosprávy, ktorá zakázala verejné zhromaždenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Trojčlenný senát vyhovel žalobe politickej strany, ktorá žiadala zrušiť rozhodnutie Mesta Trenčín.

V odôvodnení uznesenia predsedníčka senátu prízvukovala, že ide o legitímnu a navyše parlamentnú stranu a jej ústavou garantované práva na zhromažďovanie by nemali byť obmedzované. ĽSNS plánuje na 17. októbra zhromaždenie na Mierovom námestí v Trenčíne s cieľom „predstavenia skutočnej pravdy o činnosti politickej strany Kotleba – ĽSNS“.

Primátor mesta Richard Rybníček v rozhodnutí o zákaze verejného zhromaždenia tvrdil, že účel zhromaždenia bol v rozpore so zákonom o zhromažďovacom práve. Ďalším argumentom na zákaz zhromaždenia bolo právoplatné odsúdenie jedného z popredných predstaviteľov ĽSNS Milana Mazureka.

Vedenie ĽSNS sa obrátilo so žalobou na Krajský súd v Trenčíne, ktorý mal posúdiť oprávnenosť rozhodnutia o zákaze zhromaždenia. Stranu na pojednávaní zastupoval jej tajomník Rastislav Schlosár, ktorý žalobu podporil dvoma judikátmi krajských súdov z východu Slovenska.

Upriamil pozornosť predovšetkým na rozsudok Krajského súdu v Prešove z augusta minulého roku, ktorý zrušil rozhodnutie o zákaze podobného zhromaždenia Mestom Snina. Súd konštatoval, že ani právoplatné odsúdenie nemôže človeka pozbaviť iných občianskych práv, medzi ktoré patrí aj právo na zhromažďovanie. Podľa právnej zástupkyne Mesta Trenčín Kataríny Mrázovej bol spomínaný rozsudok prešovského súdu vydaný ešte pred právoplatným odsúdením Milana Mazureka.

Po krátkej porade nakoniec trojčlenný senát Krajského súdu v Trenčíne uznesením vyhovel žalobe strany Kotleba – ĽSNS a rozhodnutie Mesta Trenčín o zákaze zhromaždenia zrušil. V stručnom odôvodnení predsedníčka senátu argumentovala okrem iného aj tým, že strana v poslednom čase organizovala podobné zhromaždenia v iných mestách na Slovensku a ani jedno nebolo zrušené.