Úvod Politika Kováč mladší pôjde sedieť. Na teplé miesto na ministerstve

Kováč mladší pôjde sedieť. Na teplé miesto na ministerstve

Foto: archív

Syn slovenského prezidenta Michal Kováč mladší sa nečakane vrátil z diplomatického pôsobenia na Taiwane na Slovensko. Po dlhých rokoch v službe ministerstva zahraničných vecí obsadí z rozhodnutia ministra Miroslava Lajčáka lukratívnu riadiacu funkciu v bratislavskom ústredí.

Je to o to zarážajúcejšie, že po parlamentnom zrušení milosti jeho otca sa má obnoviť vyšetrovanie kauzy v Technopol, v ktorej figuroval ako jeden z obvinených za finančný podvod vo výške 2,3 milióna USD. Kováč by sa mal teda logicky vrátiť do pozície obvineného. Zákon o štátnej službe zakazuje takému človeku pokračovať vo výkone funkcie, ak vinu potvrdí súd.

Podľa niektorých právnych odborníkov by mal byť pracovník v situácii, v akej sa momentálne nachádza Michal Kováč mladší, postavený mimo službu. Ešte pred zverejnením informácie o novej pracovnej pozícii pre Kováča sa portál napalete.sk opýtal tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí, prečo nebol Kováč junior po zrušení Kováčovej milosti automaticky postavený mimo službu.

V odpovedi sa uvádza, že zaradenie štátneho zamestnanca mimo činnú štátnu službu upravuje príslušný paragraf zákona o štátnej službe a podľa neho zaradí služobný úrad štátneho zamestnanca mimo činnú štátnu službu, ak bolo voči nemu vznesené obvinenie, a to najdlhšie na dva roky. „Kumulatívne však musí byť splnené aj to, že ‘jeho ďalšie vykonávanie štátnej služby by ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby’. Služobný úrad MZV a EZ SR si vyžiadal súvisiace dokumenty a postupuje v súlade so zákonom o štátnej službe,“ napísalo v stanovisku ministerstvo.

Lajčák a Kováč ml. (Foto: archív)
Miroslav Lajčák a Michal Kováč ml. (Foto: archív)

Podľa portálu topky.sk zasadne Michal Kováč junior na miesto šéfa 6. odboru ministerstva zahraničných vecí pre Áziu a Pacifik. Portál zdôrazňuje, že neprešiel výberovým konaním. Ministerstvo to zdôvodňuje tým, že ide o bežnú rotáciu zamestnancov. Podľa zákona o zahraničnej službe nie je vraj pri obsadzovaní miesta vedúceho zamestnanca v ústredí potrebné výberové konanie, keďže ide o osobu vracajúcu sa zo zahraničnej služby z postu vedúceho pracovníka.

Je pozoruhodné, že na Taiwane, kde pôsobil posledné roky, sa Kováč mladší nevyhol podozreniam zo spolupráce s osobami, obvinenými z kriminálnej činnosti. V médiách sa objavilo video, zachytávajúce Kováča s obvineným a neskôr zatknutým šéfom firmy Zodic Lo Hsu-Liangom, kde za SR podpisuje falošnú zmluvu. Na jej základe mala firma podvodným spôsobom získať desiatky miliónov eur. Na otázky, ako kauza skončila a či bol Kováč do nej priamo zapojený, ministerstvo nereagovalo.