Úvod Z DOMOVA Kováčik na súde neodpovedal na otázky špeciálnej prokuratúry, neverí jej

Kováčik na súde neodpovedal na otázky špeciálnej prokuratúry, neverí jej

Dušan Kováčik. (Foto: archív)

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici sa začal proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom a podnikateľom Petrom Koščom, ktorý je na úteku. Exprokurátor mal podľa obžaloby prijať úplatok 50.000 eur od Petra Košča.

Protihodnotou malo byť, že ovplyvní alebo bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach vyšetrovaných NAKA. K odovzdaniu a prijatiu úplatku malo prísť v roku 2016 v istom nemocničnom zariadení. Podľa obhajcov oboch obžalovaných je obžaloba nedôvodná a je výsledkom zhluku nezákonností.

Vyšetrovanie prípadu podľa nich obsahovalo fatálne chyby a prišlo k porušeniu zákona. Kľúčový svedok, ktorým je exriaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník, obvinený s bývalými policajnými funkcionármi pri akcii Očistec, údajne vyrozprával v prípravnom konaní absurdný príbeh bez vnútornej logiky. Tvrdí, že bol pri odovzdávaní úplatku verejnému činiteľovi.

„Som nevinný,“ vyhlásil obžalovaný Dušan Kováčik Zdôraznil, že po vznesení obvinenia mu nebolo umožnené oboznámiť sa s celým spisom a bolo tak porušené jeho právo, rovnako ako aj právo na obhajobu. Orgány činné v trestnom konaní neoznámili jeho obhajcom mená svedkov, dozvedeli sa ich až tesne pred výsluchom, a tak sa nemohli pripraviť.

„Obžaloba je postavená na výpovedi kajúcnika Bernarda Slobodníka ako aj ďalších, ktorí jeho výpoveď potvrdzujú,“ konštatoval obžalovaný. Ako zdôraznil, „kategoricky vylučuje odovzdanie úplatku zo strany Petra Košča, nikdy od neho neprevzal nijaký úplatok“. Doplnil, že na otázky prokuratúry nebude odpovedať, lebo jej neverí. Bude reagovať iba na otázky sudcu ŠTS.

„Obžaloba je absolútne nedôvodná a je výsledkom obrovského množstva procesných pochybení, ktoré sme zosumarizovali. Ten skutok je vymyslený,“ zdôraznil Erik Magál, obhajca Dušana Kováčika. K Petrovi Koščovi sa koná ako k ušlému.