Úvod ZO ZAHRANIČIA Kozak: Ruská odpoveď na sankcie USA za Nord Stream 2 bude adekvátna

Kozak: Ruská odpoveď na sankcie USA za Nord Stream 2 bude adekvátna

Podpredseda ruskej vlády Dmitrij Kozak. (Foto: archív)

Reakcia Ruska na sankcie USA v súvislosti s výstavbou plynovodu Nord Stream 2 bude „adekvátna“. „Naše kroky budú dobre vyvážené a adekvátne,“ odpovedal podpredseda ruskej vlády Dmitrij Kozak v programe Vesti Nedeli stanice Rossija 1 na otázku, aká bude odpoveď Ruska na americké sankcie v súvislosti s projektom Nord Stream 2.

Zároveň dodal, že napriek sankciám a obmedzeniam sa plynovod dostavia. „Vieme, ako to urobiť,“ dodal Kozak. Podľa neho Američania uvažujú inak, ak ide o energetickú bezpečnosť ostatných krajín. „Ak by sa to týkalo ich vlastnej energetickej bezpečnosti, predpokladám, že by konali odlišne,“ povedal.

Americký prezident Donald Trump 20. decembra podpísal zákon o výdavkoch na obranu, súčasťou ktorého sú aj sankcie proti firmám podieľajúcim sa na výstavbe plynovodu Nord Stream 2. Podľa Američanov projekt zvyšuje závislosť Európskej únie od dovozu plynu z Ruska. Podľa Moskvy, ako aj Nemecka, na ktorého územie má plynovod priamo z Ruska smerovať, však USA zasahujú do vnútorných záležitostí iných štátov.

Efekt sa však dostavil. Po podpise zákona v USA švajčiarska spoločnosť Allseas, ktorá zabezpečovala kladenie potrubia v Baltickom mori, svoje práce na projekte plynovodu pozastavila a plavidlá stiahla z oblasti.

Ruský minister energetiky Alexander Novak vyhlásil, že projekt by mohlo Rusko dokončiť samo. Uviedol, že by to mohla zrealizovať spoločnosť Nord Stream AG, v ktorej väčšinu kontroluje ruský Gazprom a ktorá celý projekt prevádzkuje. Vyžiada si to však niekoľko mesiacov navyše. Podľa Novaka by plynovod mohli do prevádzky uviesť nie v lete 2020, ale až koncom roka.