Úvod Z DOMOVA Kozlík: Počas existencie SR sa v ekonomike urobilo mnoho chýb, ktoré ťažko...

Kozlík: Počas existencie SR sa v ekonomike urobilo mnoho chýb, ktoré ťažko poškodili ekonomiku

Sergej Kozlík. (Foto: archív)

Počas existencie samostatnej Slovenskej republiky sa urobilo mnoho chýb, ktoré ťažko poškodili ekonomiku nového štátu. Najväčšou chybou podľa neho bola privatizácia strategických sieťových odvetví a bánk počas Dzurindovej éry. Prinieslo to stratu bezprostredného dosahu štátu na kľúčové odvetvia a odlev mnohých miliárd eur zdrojov do zahraničia.

Pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky to novinárom povedal bývalý vicepremiér, exminister financií a niekdajší poslanec Národnej rady SR a Európskeho parlamentu Sergej Kozlík.

„Mnohé nezvratné chyby sa udiali už počas federácie. Vnútorný trh bol po zavedení konvertibilnej meny sprevádzanej prudkou infláciou predčasne úplne otvorený konkurenčne lepšie pripraveným veľkým zahraničným firmám,“ skonštatoval.

V malej privatizácii boli, ako pripomenul, sprivatizované veľkoobchodné a maloobchodné prevádzky, čím tuzemskí veľkovýrobcovia textilu, obuvi, nábytku a ďalší stratili kontakt s trhom a nedokázali konkurovať dravým zahraničným producentom. „Často dodávajúcim za výpredajové dumpingové ceny,“ podotkol.

Ako ďalej uviedol, rozsypali sa celé odvetvia spotrebného priemyslu. Kupónová privatizácia priniesla podľa jeho slov anonymných vlastníkov a umožnila vznik finančných skupín. „Štát z nej nezískal ani korunu a väčšina malých investorov prišla o svoje podiely. Podiel malej a kupónovej privatizácie na sprivatizovanom majetku SR tvoril zhruba 33 percent,“ dodal.

Peniaze získané z privatizácie strategických podnikov boli podľa bývalého ministra financií „trestuhodne premrhané“. „Za daného stavu štát nie je v stave promptne reagovať na podobné výzvy, ako je súčasná energetická kríza,“ skonštatoval.

Chybou bolo podľa neho aj otvorenie vnútorného trhu pre zahraničné obchodné reťazce bez toho, aby štát pre ne vymedzil ako podmienku dodržanie stanoveného podielu domácej produkcie v konkrétnych komoditách. „Malo to za následok prepad podielu domácej produkcie v obchodných sieťach pod 40 percent,“ spresnil Kozlík.

Vážnym problémom podľa neho zostáva čerpanie a smerovanie prostriedkov, ktoré Slovensko získava z Európskej únie. Bývalý šéf rezortu financií tvrdí, že nielenže sa nečerpajú v dostatočnej miere, financuje sa z nich vo veľkom objeme množstvo krátkodobých programov, ktoré neprispievajú k posilneniu potenciálu Slovenska.

„Sú ťažko kontrolovateľné a sú zdrojom korupcie,“ podotkol. Tieto chyby sa podľa neho prejavujú už takmer dvadsať rokov, od vstupu Slovenska do únie. „To je aj príčinou toho, že Slovensko ustrnulo v investičnom rozvoji,“ vyhlásil.