Úvod Zaujímavé Kraby pustovníky začali miesto ulít využívať plastové vrchnáky či žiarovky

Kraby pustovníky začali miesto ulít využívať plastové vrchnáky či žiarovky

Foto: archív

Kraby pustovníky na celom svete, ktoré ako pancier využívajú opustené schránky mäkkýšov, začínajú vo zvýšenej miere na tento účel používať kusy plastového odpadu. Vyplýva to z výskumu zverejneného v žurnále Science of The Total Environment. Nedávna štúdia vyčíslila, že v oceánoch pláva až 171 biliónov kusov plastu.

„Namiesto krásnej slimačej ulity majú na chrbte červený vrchnák z fľaše alebo kus žiarovky,“ uviedla ekologička Marta Szulkinová z Varšavskej univerzity. Szulkinová a ďalší experti z tejto inštitúcie aj univerzity v meste Poznaň k týmto záverom dospeli na základe analýzy fotografií, ktoré zhotovili ľudia vo voľnej prírode a zverejnili ich na internete.

Vedci našli celkovo 386 jedincov s plastovými schránkami, najmä vrchnákmi z fliaš. „Podľa našich prepočtov 10 zo 16 druhov suchozemských krabov pustovníkov na svete využíva tento typ skrýše,“ povedala Szulkinová a dodala, že tento jav zaznamenali vo všetkých tropických oblastiach sveta. „Žijeme skrátka v inom čase a živočíchy využívajú to, čo majú k dispozícii,“ uviedla.

Kraby pustovníky sú zraniteľné, preto sa chránia vlezením do prázdnych ulít. Keď je ulít málo, kraby o ne bojujú. V súčasnosti vo všeobecnosti klesá množstvo prirodzene sa vyskytujúcich ulít, a tak plastová alternatíva môže prísť krabom vhod. Menším a slabším krabom môže dokonca vyhovovať viac než prírodná ulita, pretože plast je ľahší na nosenie.