Úvod Z DOMOVA Krajči odvolal šéfa detskej nemocnice a nahradil ho lesníkom. Kde sú sľuby...

Krajči odvolal šéfa detskej nemocnice a nahradil ho lesníkom. Kde sú sľuby OĽaNO?

Marek Krajčí. (Foto: archív)

Minister zdravotníctva Marek Krajčí odvolal vedenie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. „Zavolali nás na stretnutie na ministerstvo, kde nám poverený pracovník oznámil, že končíme.

Nedostali sme nijaké vysvetlenie a bolo nám povedané, že zajtra už ani nemusíme chodiť do práce,“ opísal situáciu pre denník Plus JEDEN DEŇ situáciu dlhoročný generálny riaditeľ najväčšej detskej nemocnice na Slovensku a v strednej Európe Ladislav Kužela.

Nečakaný vyhadzov si nevie vysvetliť: „Ja som sa s ministrom nikdy nestretol, videl som ho len v televízii. Nikto nám nepovedal, že niečo robíme zle alebo že sú s našou prácou nespokojní. Nedostali sme ani nijaké upozornenie, varovanie, skrátka nič. Vôbec sme to nečakali.“

Odvolané vedenie NÚDCH následne zverejnilo na sociálnej sieti rozlúčkový status: „Vážení naši podporovatelia, tento status bude iný ako ostatné a neteší nás. Snažili sme sa tento priestor zapĺňať pozitívnymi správami a novinkami z našej nemocnice.

Dnes sme sa dozvedeli, že bez vysvetlenia končí naše vedenie. Nejdeme sa určite rozpisovať, ani obhajovať. Rozhodnutie, samozrejme, prijímame. Naše výsledky ste mohli vidieť sami. Záverečný účet je pre nás dôležitý od vás a nie od politikov či akejkoľvek politiky.“

Vedenie sa zároveň poďakovalo podporovateľom a personálu. „Veríme, že naše základné krédo, kde je pacient na prvom mieste, sa stane krédom všetkých, pretože správna a otvorená komunikácia, ľudský prístup, dôraz na spokojný personál, či jedinečné metódy a špičková technika vedú k lepším výsledkom liečbe našich detí, ktoré si želáme rovnako ako vy,“ odkázalo vedenie NÚDCH na čele Ladislavom Kuželom.

Ministerstvo neskôr zverejnilo stanovisko, v ktorom uviedlo, že štátne nemocnice dosiahli rekordné zadlženie a riaditelia preto stratili dôveru ministra Krajčího. Kužela to považuje za absurdné, pretože nemocnica na Kramároch, ktorej sedem rokov šéfoval, bola podľa neho za posledné dva roky v zisku.

Ladislav Kužela. (Foto: archív)

Minister Marek Krajčí vyhlásil, že jeho snahou vo vedení rezortu je zvýšiť efektivitu riadenia a nastaviť proces tak, aby pacienti za disponibilné sumy získali čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Po odvolaní vedenia NÚDCH do funkcie generálneho riaditeľa inštitúcie vymenoval Petra Magáta a do funkcie medicínskej riaditeľky Janu Kosnáčovú. Za riaditeľa Záchrannej zdravotnej služby Bratislava bol vymenovaný Dušan Michalko a za šéfa Záchrannej služby Košice Bystrík Mucha.

V prípade Petra Magáta, ktorý nahradil uznávaného lekára Ladislava Kuželu a stal sa novým riaditeľom NÚDCH, je otázna jeho odbornosť. Má totiž vyštudovanú Lesnícku fakultu vo Zvolene a Fakultu podnikového manažmentu na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

“Navyše, na svojom profile na sociálnej sieti dlhodobo podporoval Kresťanskú úniu, v ktorej je aj poslankyňa Anna Záborská, či propagoval podujatie Awakening, ktorého hlavným mottom je: ‘Vidieť, ako ľudské životy, rodiny, inštitúcie, školy, vláda, kultúra budú premenené mocou evanjelia,’“ informoval Plus JEDEN DEŇ.

Hnutie OĽaNO, ktoré nominovalo Mareka Krajčiho do funkcie šéfa rezortu zdravotníctva, pred voľbami sľubovalo návrat odborníkov do verejných funkcií a zastavenie politických nominácií. V prípade konania ministra Krajčiho sa však udial pravý opak. Jeho krok sa stretol s kritikou odbornej i laickej verejnosti.

Zamestnanci NÚDCH spísali petíciu s názvom “Nebudeme ticho”, v ktorej okrem iného uvádzajú: “V našej nemocnici bez dôvodu odvolali vedenie, ktoré za sedem rokov práce pozdvihlo našu nemocnicu. Povedali sme si, že nebudeme ticho.

Sme zdravotníci – tí praví zdravotníci, ktorí by sa nikdy neznížili k tomu, aby išli štrajkovať na úkor pacienta. My pri svojich malých pacientoch ostávame, ale nikto nám ešte nezobral právo na slobodný názor a tak ho chceme aspoň takto vyjadriť.”

Foto: archív