Úvod ZO ZAHRANIČIA Krajiny B9 odsúdili Rusko za zhromažďovanie vojakov na jeho vlastnom území

Krajiny B9 odsúdili Rusko za zhromažďovanie vojakov na jeho vlastnom území

Foto: archív

Krajiny Bukureštskej deviatky (B9) odsúdili Ruskú federáciu za zhromažďovanie vojakov na jeho území pri ukrajinských hraniciach a za údajnú sabotáž vykonanú na území členských štátov NATO.

„Agresívne činy Ruska a posilňovanie jeho vojenských kapacít v bezprostrednom susedstve NATO, vrátane nedávnej eskalácie v Čiernom mori, na ukrajinských hraniciach a na nelegálne anektovanom Kryme naďalej ohrozujú euroatlantickú bezpečnosť,“ píše sa vo vyhlásení hláv štátov B9, ktoré zverejnili po skončení ich spoločného videosamitu.

Účastníci prezidentského samitu B9, ktorého sa zúčastnil aj americký prezident Joe Biden a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ďalej odsúdili i „akty sabotáže spáchané Ruskom na území aliancie.“

Mysleli tým výbuch muničného skladu v českých Vrběticiach, z ktorého Praha obvinila ruské tajné služby a štyri podobné výbuchy v Bulharsku v tamojších muničných skladoch medzi rokmi 2011 a 2020. Ani v jednom prípade však spomenuté krajiny nezverejnili dôkazy o tom, že výbuchy spôsobila ruská strana.